Diyabetik retinopatili bireylerin psikiyatrik belirtilerinin ve algılanan stres düzeylerinin incelenmesi
Investigation of psychiatric symptoms and perceived stress levels of individuals with diabetic retinopathy
  1. Tez No: 730477
  2. Yazar: NEŞE BÜŞRA RAKICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma diyabetik retinopatili bireylerin algılanan stres düzeylerinin belirlenmesi ve psikiyatrik belirtilerinin taranması ve elde edilen sonuçların değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma örneklemini Ankara Şehir Hastanesi'nde göz polikliniği, retina bölümünde tedavi alan, gönüllü 82 birey oluşturmuştur. Mart -Eylül 2021 diliminde tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak uygulanmıştır. Araştırmanın verileri 'Birey Tanıtıcı Özellikler Bilgi Formu', 'Algılanan Stres Ölçeği', 'Belirti Tarama Listesi' kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel analizler yapılırken IBM SPSS Statistics 24 adlı program paketi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan diyabetik retinopatili bireylerden elde alınan bilgiler doğrultusunda Belirti Tarama Listesi genel belirti düzeyi puan ortalaması 1.20±0.49; Algılanan Stres Ölçeği toplam puan ortalaması 15.09±5.03 olarak bulunmuştur. Alt ölçeklerden elde edilen puan ortalamalarına bakıldığında, baş etme alt ölçeği için 4.49±2.49; Algılanan stres alt ölçeği için 10.60±3.30 olarak bulunmuştur. Bu çalışmaya katılan bireylerde psikiyatrik belirtiler ile algılanan stres düzeyi ve bunların alt ölçekleri arasında ilişki saptanmıştır. Bireyler“hafif psikolojik belirtili”olarak değerlendirilmiştir. Alt boyutlarında, Diyabetik Retinopatili bireylerin somatizasyon, ek skalalar (yemek ve uyku sorunları), depresyon açısından risk taşıdıkları gözlemlenmiştir. Oluşum mekanizmaları incelendiğinde kronik hastalık oluşum tetikleyicileri arasında yer alan psikiyatrik belirtiler ve stresin erken dönemde fark edilmesi önemlidir. Diyabetik Retinopatili bireylerin tarama çalışmalarına dahil edilmesi ve psikososyal değerlendirme yapılan çalışmaların önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was executed to determine the perceived stress levels of individuals with diabetic retinopathy, to screen their psychiatric symptoms and to evaluate the results obtained. The study sample consisted of 82 volunteer patients who received treatment in the retina department of the eye polyclinic in Ankara City Hospital. It was applied as a descriptive and relationship seeker in the period March -September 2021. The data of the study were collected by using the 'Individual Descriptive Characteristics Information Form', 'Perceived Stress Scale', and 'Symptom Checklist'. The program package named IBM SPSS Statistics 24 was used for statistical analysis. According to the information obtained from the diabetic retinopathy individuals participating in the study, the mean score of the general symptom level of the Symptom Screening List was found to be 1.20±0.49; the mean score of the Perceived Stress Scale was found to be 15.09±5.03. Considering the mean scores obtained from the subscales, it was 4.49±2.49 for the coping subscale; It was found to be 10.60±3.30 for the perceived stress subscale. A relationship was found between psychiatric symptoms and perceived stress level and their subscales in the individuals participating in this study. In sub-dimensions, it was observed that individuals with Diabetic Retinopathy carry a risk in terms of somatization, additional scales (eating and sleeping problems), and depression. When the formation mechanisms are examined, it is important to recognize the psychiatric symptoms and stress, which are among the triggers of chronic disease, in the early period. It is thought that it is important to include individuals with Diabetic Retinopathy in screening studies and to conduct psychosocial evaluations.