Ekmeklik buğday (Triticum aestivum L.), çeşitlerinin verimle ilişkili morfolojik indekslerine ekim sıklıklarının etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of sowing frequencies on the production-related morphological index of bread wheat (Triticum aestivum L.) varieties
  1. Tez No: 730503
  2. Yazar: YUSUF GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ YÜRÜRDURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma 2020-2021 yılları arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarla bitkileri deneme arazisinde yürütülmüştür. Araştırmada ekmeklik buğday (Adana 99, Germenica ve Seri 82) ve 6 ekim sıklığında (200 adet/m2, 300 adet/m2, 400 adet/m2, 500 adet/m2, 600 adet/m2, 700 adet/m2), faktöriyel düzenleme yapılarak tesadüf blokları deneme planına göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada çeşitlerin sap kalınlığı, bin dane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, başaktaki tane sayısı, başaktaki tane ağırlığı, bitki boyu, başak boyu, başaklanma tarihi, tane verimi, biyomas, hasat indeksi, m2 deki başak sayısı incelenmiştir. İncelenen özellikler yönünden çeşitler, başaklanma süresi, bitki boyu, bindane ağırlığı, başaktaki dane sayısı, dane verimi ve hasat indeksi bakımından önemli, başaktaki dane ağırlığı hektolitre ağırlığı, sap kalınlığı, başak boyu, biyomas ve m2 başak sayısı bakımından ise önemsiz çıkmıştır. Ekim sıklığı yönünden bitki boyu, bindane ağırlığı, dane verimi, biyomas, m2 başak sayısı ve hasat indeksi bakımından önemli çıkarken, başaklanma süresi, bitki boyu, başaktaki dane sayısı, başaktaki dane ağırlığı, sap kalınlığı ve başak boyu ise önemsi çıkmıştır. Çeşit x ekim sıklığı interaksiyonu yönünden tüm özellikler önemsiz çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the Kahramanmaraş Sütçü imam University Faculty of Agriculture's field crops testing field between 2020 and 2021. Bread wheat (Adana 99, Germenica, and Series 82) with 6 planting densities (200 units/m2, 300 units/m2, 400 units/m2, 500 units/m2, 600 units/m2, 700 units/m2) have been used in this research. With three replications, random blocks were constructed according to the experimental strategy. The researchers investigated stem thickness, thousand-grain weight, hectoliter weight, number of grains per ear, grain weight per spike, plant height, spike length, spike date, grain yield, biomass, harvest index, and number of ears per m2. The varieties are seen significant in terms of earing time, plant height, grain weight, number of grains per ear, grain yield, and harvest index, but not in terms of hectoliter weight, stem thickness, spike length, biomass, or m2 ear number. While the plant height, thousand grain weight, grain yield, biomass, m2 ear number, and harvest index are determined to be essential in terms of sowing frequency, earing time, plant height, number of grains per ear, grain weight per ear, stem thickness, and ear length are discovered to be unimportant. All characteristics do not have a significant role in the variety x sowing density interaction.