Sancak bölgesinde Hıristiyanlık ve İslâm (15-17. yüzyıllar)
Christianity and Islam in the Sanjak region (15-17. centuries)
  1. Tez No: 730521
  2. Yazar: SELMA SARAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLİR RRUGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmamızda, 15. - 17. yüzyıllar arasında Sancak'taki Ortodoks Hıristiyanlar ve Müslümanların genel durumu ele alınmaktadır. Bilindiği üzere Boşnaklar ve Sırplar, bu bölgede yüzyıllardır beraber yaşamaktalardır. Bölge insanlarının farklı dinleri benimsemiş olmaları, bölgeye bir zenginlik getirmiş olmasının yanı sıra, tarih içerisinde, dinler arası veya mezhepler arası anlaşmazlıkları da meydana getirmiştir. Aralarındaki anlaşmazlıkların ve tartışmaların boyutunun tarihte katliamlara kadar vardığı da görülmektedir. Dolayısıyla söz konusu bölgede, tarih boyunca savaş ve katliam yaşanmıştır. Bu bağlamda Sancak bölgesinde Hıristiyanlığın Ortodoks mezhebinin ve İslamiyet'in, doğuşu ile gelişimi ve bu olguların nüfusun sosyolojik, politik, teolojik ve kültürel yaşam tarzı üzerindeki etkileri çalışmada bilimsel ve objektif bir yaklaşımla ele alınarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Gerçekleri ortaya koyarak, varılan sonuçlar doğrultusunda, Sancak'ta barış ve istikrarın sağlanması için katkıda bulunulacağını umut ediyoruz. Ayrıca liderlerinin inançlarından ötürü iki devletin farklı idarı kurallar ile yönetilmiş olmaları durumu da araştırmanın kapsamı dahilindedir. Yine çalışmada incelenen ve günümüze dek korunmuş olan dinî-mimarî yapılar, Sancak bölgesindeki Hıristiyanlığın, İslamiyet'in ve bölgedeki devletlerin varoluşuna da tanıklık etmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study will evaluate the general conditions of the Ortodox Christians and Muslim communities of Sanjak region from the 15th to 17th Centuries. As it is known Bosnians and Serbians have cohabited in this region for centuries. Although the cohabitation and embrace of diferent faiths has brought much wealth to the region, it has olso lead to many disputes between faiths and their respsektive sects. History has shown that these arguments and disputes have from time to time grown to epic proportions even leading to genocides. It it then appropriate to say that this region bears witness to a history of war and genocide. In this context, the birth and development of the Ortodox sect of Christianity and Islam in the Sanjak region and the effects of these phenomena on the sociological, political, theological and curtular lifestile of the population have been tried to be determined in the study whith a scientific and objective approach. Contributing to the establishment of peace and stability in Sanjak by recealing the truth in line whith the conclusions reached is an important feature of this study. In addition, the the situation that the two states were governed by different administrative rules due to the beliefs of the their leaders is also whitin the scope of the research. Again, the religious-arhitectural srtuctures examined in the study and preserved until today, testify to the existence of cristianity, Islam and the states in the Sanjak region.