Türk erkek rekabetçi vücut geliştiricilerinde, powerlifterlerde ve fitness uygulayıcılarında kas dismorfisi, narsisistik kişilik yapısı ve mükemmeliyetçilik
Muscle dysmorphia, narcissistic personality structure and perfectionism in Turkish male competitive bodybuilders powerlifters and fitness practititoners
  1. Tez No: 730552
  2. Yazar: HASAN EMRE KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ÖNEN ÜNSALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Özellikle vücut geliştiricilerin ve diğer ağırlık kaldıran sporcuların kas dismorfisi açısından yüksek riskli olduğu bilinmektedir.Bu durumun kişilik özellikleri, aşırı egzersiz, katı diyet, bilinçsiz besin takviyeleri ve AAS kullanımıyla ilişkili olabileceği öne sürülmektedir.Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki erkek rekabetçi vücut geliştiriciler, powerlifterler ve fitness uygulayıcılarında kas dismorfisi, narsistik kişilik yapısı ve mükemmeliyetçilik durumları arasındaki ilişkiyi incelemek ve gruplar arası farkları saptamaktır.Çalışmanın örneklemi, İstanbul'daki 14 spor salonunda egzersiz yapan 18-65 yaşları arasında 55 vücut geliştirici, 47 powerlifter ve 36 fitness uygulayıcısından oluşmaktadır. Çalışmada veriler Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (ÇBMÖ-H), Kas Algısı Bozukluğu Envanteri (KAB-E), Patolojik Narsisizm Envanteri (PNE), ORTO-11 Testi kullanılarak toplanmıştır.Veriler, SPSS 26.0 programı ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir.Çalışmada kullanılan ölçeklerle demografik değişkenler arasında farklılığı saptamak amacıyla Bağımsız Gruplar t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Manova analizinden yararlanılmıştır. Demografik değişkenlerin egzersiz gruplarına göre dağılımı Ki-kare analizi ile tespit edilmiştir. Çalışmada yer alan değişkenler arasındaki ilişki, Pearson Korelasyon analiziyle ve değişkenlerin yordayıcılık düzeyi ise Çoklu Doğrusal Regresyon Analiziyle tespit edilmiştir. Çalışmada, kas dismorfisi ile mükemmeliyetçilik ve patolojik narsisizm arasında pozitif yönde, ortoreksiya nervoza ile arasında negatif yönde bir ilişki saptanmıştır. Öte yandan vücut geliştiricilerinin kas dismorfisi, mükemmeliyetçilik puanları ile ortorektik eğilimleri powerlifterler ve fitness uygulayıcılarına göre daha yüksek bulunmuş, patolojik narsisizm açısından bir fark saptanamamıştır.Ayrıca vücut geliştiricilerin, besin takviyesi ve AAS kullanımının diğer gruplardan daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.Ortoreksiya nervoza, patolojik narsisizm ve mükemmeliyetçilik, kas dismorfisi toplam varyansının yaklaşık %31'ini açıklamaktadır. Sonuç olarak, vücut geliştiriciler diğer gruplara göre daha fazla kas dismorfisi özellikleri göstermektedir ve ayrıca kas dismorfisini tahmin etmede ortoreksiya nervoza, patolojik narsisizm ve mükemmeliyetçilik rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
It is known that especially bodybuilders and other weight lifters are at high risk for muscle dysmorphia. It has been suggested that this may be related to personality traits, excessive exercise, strict diet, unconscious nutritional supplements and AAS (Anabolic Androgenic Steroid) use. The aim of this research is to examine the relationship between muscle dysmorphia, narcissistic personality structure, perfectionism and orthorexic tendency in male competitive bodybuilders, powerlifters and fitness practitioners in Turkey and to determine the differences between groups. The sample of the study consist of 55 bodybuilders, 47 powerlifters and 36 fitness practitioners who were ages between 18-65 and exercise in 14 gymnasiums in Istanbul. In this study data were collected by using Personal Information Form, Multidimensional Perfectionism Scale (MPS), Muscle Dysmorphia Disorder Inventory (MDDI), Pathological Narcissism Inventory (PNI) and ORTO 11 Scale. The data were statistically analyzed with the SPSS 26.0 program. Independent Groups t-Test, OneWay Analysis of Variance and Manova analysis were used to determine the difference between the scales used in the study and demographic variables. The distribution of some demographic variables by exercise groups was determined by Chi-square analysis. The relationship between the variables involved in the study was determined by Pearson Correlation analysis and the predictive level of the variables was determined by Multiple Linear Regression Analysis. According to results, while there was a positive relationship between muscle dysmorphia, perfectionism and pathological narcissism, it was found a negative relationship between musle dysmorphia and orthorexia nervosa. Individuals in bodybuilders group showed high level of muscle dysmorphia, perfecitonism and orthorectic tendency than those in other groups whereas no difference was found in terms of pathological narcissism.It is also found that the use of nutritional supplements and AAS of bodybuilders was higher than other groups.Also orthorexia nervosa, pathological narcissism and perfectionism variables explain approximately 31% of the total variance of muscle dysmorphia. As a result, bodybuilders show more muscle dysmorphic traits than other groups, and also orthorexia nervosa, pathological narcissism, and perfectionism may play a role in predicting muscle dysmorphia