Dysphageal prevalance of the patients in the physical treatment and rehabiltation service
Fizik tedavi ve rehabiltasyon servisinde yatan hastaların disfaji prevalansı
  1. Tez No: 730553
  2. Yazar: ZEHRA AYCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UĞUR ÇEVİK, DOÇ. DR. MÜGE MÜZEYYEN ÇİYİLTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Servislerinde yatan hastaların disfaji prevalansını tespit etmektir. Ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon servislerinde Dil ve Konuşma Terapistlerinin gerekliliğini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Demografik bilgileri alınıp çalışmaya dahil edilmeye uygun görülen hastalara Eating Assessment Tool-1 (EAT-10) ve Disfaji Handikap İndeksi (DHİ) anketleri uygulanmıştır. EAT-10 anketinden 3 ve üzeri paun alan hastalara Volüm Viskozite Yutma Testi (V-VST) testi uygulanmıştır. Veriler Microsoft Excel 2010 programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 21'si erkek, 30'u kadın 51 hasta alınmıştır. Hastalar 21 yaş –90 yaş aralığındadır. Hastaların 24'i nörolojik, 27'si ortopedik tanı ile serviste yatmaktadır. 2 hasta PEG ile beslenmektedir. 40 hasta EAT-10 anketinde 3 puan altı almış ve yutma işlemlerinin güvenli olduğu saptanmıştır. 9 hastaya V-VST testi uygulanmış ve değişen parametreler, hacim ve kıvamlarda yutma güvenliğinin bozulduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışmaya katılan 51 hastanın 11'ine disfdaji tanısı konmuştur. Bu hastaların 9'u kadın, 2'si erkektir. 10'u nörolojik, 1'i ortopedik tanı ile serviste yatmaktadır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon servisi disfaji prevalansı %21.5 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to determine the prevalence of dysphagia in patients hospitalized in the physical therapy and rehabilitation service of a hospital in this study. Material and Method: The data were collected in physical therapy and rehabilitation service in Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital The data were collected via EAT-10 and DHI questionnaires. V-VST test was applied if the participants got 3 or more points from EAT-10. Microsoft Excel 2010 analysis program was used for the other necessary analyzes. Results: A total of 51 participants, 21 men and 30 women, were included in the study. Patients were between the ages of 21 and 90. 24 of the patients were hospitalized with neurological diagnosis and 27 of the patients were in the hospital with orthopedic diagnosis. 2 patients were fed with PEG. 40 patients scored less than 3 points on the EAT-10 questionnaire and swallowing procedures were found to be safe. V-VST test was applied to 9 patients and it was seen that swallowing safety was impaired in changing parameters, volume and consistency. Conclusion: Dysphagia was diagnosed in 11 of total 51 participants. 9 of these participants were female and 2 are male. The prevalence of physical therapy and rehabilitation service dysphagia was found to be 21.5%.