Preparation and Characterization of ZnO Nanowires on ITO-glass and ITO-PET substrates
ITO-cam ve ITO-PET altlıklar üzerine kaplanan ZnO nanotellerin hazırlanması ve karakterizasyonları
- Tez No: 730551
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Nanoteknoloji çalışmaları; malzemelerin özelliklerinin ve proses parametrelerinin nanoboyutlarda anlaşılması ve control edilmesidir. Nanoyapılar sınıfında, yarı-iletken nanoteller özellikleri ve ilgi çekici uygulama potansiyelleri açısından en çok ilgi ve dikkat çeken malzemelerdir. Bu nanotellerin spesifik özellikleri,, yüzey/hacim oranının diğer nanoyapılı malzemelere göre çok yüksek olmasındandır. Tüm yarı-iletken malzemeler içinde ZnO yüksek uyarilma enerjisi ve geniş band aralığından dolayı, özellikle transiztörlerde, fotodetektörlerde ve çok amaçlı piezo-jeneratörlerde kullanımları ilgi çekmektedir. Dik olarak yönlendirilmiş ZnO nanoteller, farklı tekniklerle üretilebilmektedir ancak hidrotermal büyütme metodu, düşük sıcaklıklarda, ucuz ve en kolay üretim yöntemi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında; dik olarak yönlendirilmiş ZnO nanoteller, ITO kaplanmış Cam ve PET altlıklar üzerine hidrotermal büyütme tekniği kullanılarak büyütülmüşlerdir. Nanotel büyütmede; büyütme sıcaklığı, tavlama sıcaklığı ve çözelti konsantrasyonu sabit tutulurken, çekirdek tabaka sayısı ve büyütme süreleri değişken parametreler olarak tutulmuşlardır. Sentezlenen ZnO nanotellerin morfoloji ve mikroyapıları, XRD ve SEM teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca, altlıkların ışık geçirgenlikleri UV-VIS spektrometresi ve yüzey pürüzlülükleri AFM kullanılarak ölçülmüştür. Elektrik iletkenliği ölçümleri, altlıkların iletkenliklerini ölçmek ve potansiyel uygulama alanlarını belirlemek için uygulanmıştır. Bu tez çalışmasında; hidrotermal yöntem kullanılarak nanotel büyütme şartlarının ve parametrelerinin, ZnO nanotel büyütmedeki etkileri incelenmiş ve aralarında çok güçlü ilişkiler olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study of nanotechnology involves both understanding the materials as well as controlling the processing conditions of these materials at the nanoscale. In the class of nanostructures, semiconducting nanowires are of high interest because of their extraordinary properties and promising applications. The uniqueness mainly arises from the surface-to-volume ratio being higher than that of most nanostructures. Of all semiconducting materials, zinc oxide exhibits a large excitation binding energy and wide bandgap, making it highly desirable to be used for transistors, photodetectors, and multipurpose piezoelectric nanogenerators. Vertically aligned zinc oxide nanowires can be synthesized using a variety of techniques, the hydrothermal growth method being one of the easiest and most affordable and low operating synthesis techniques. In this thesis, vertically aligned zinc oxide nanowires are synthesized onto indium tin oxide coated PET and glass substrates via the hydrothermal growth technique. The growth conditions were optimized with parameters such as growth temperature, annealing temperature, and solution concentration not changing. Other experimental parameters such as seeding layers and growth durations varied throughout. The morphology and microstructures of the zinc oxide nanowires synthesized are investigated with the use of X-ray diffraction and scanning electron microscopy. Furthermore, the transmission percentages are examined with the use of ultraviolet and visible light spectrometer as well as the surface roughness is measured with the use of atomic force microscopy. Electrical conductivity measurements were taken to assess the quality of the substrates and their possible use in applications. Between the growth conditions and parameters and the growth of the zinc oxide nanowires, this thesis presented a strong correlation in terms of the different results achieved.