Lazerlerin tıptaki uygulamaları
Applications of lasers in medicine
  1. Tez No: 730560
  2. Yazar: MAHAMAT AZAKI CHALTOUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL TAŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Lazer tıbbı, lazer radyasyonunun vücudun farklı bölgeleri üzerindeki etkisini içerir: cilt, kemikler, kaslar, yağ dokuları, tendonlar, iç organlar, gözler, diş dokuları vb. Ayrıca, her biri sırayla karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bir dişte mine, dentin ve pulpa; ciltte- stratum corneum, epidermis ayrı ayrı ele alınabilir. Tüm bu dokuların, diğer biyolojik dokuların özelliklerinden farklı olan optik ve termofiziksel özellikleri vardır. Bu nedenle, lazer radyasyonunun onlar üzerindeki etkisinin doğası da farklıdır. Buna göre, her durumda radyasyon modunun bireysel parametrelerini belirtmek gerekir: dalga boyu, maruz kalma süresi, güç, darbe tekrarlama hızı, vb. Biyolojik dokuların özelliklerinde güçlü bir fark vardır. Lazer ilk kez oftalmoloji ve dermatolojide kullanılmış ve her iki uzmanlık alanında da lazer vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Oftalmolojide, gözün karmaşıklığı ve hastalıklarının çeşitliliği ve ayrıca lazer ışığının gözün belirli yapılarına iletilmesindeki farklılık nedeniyle, birçok benzersiz göz tedavisi sunulmuştur. Bunlar, yaygın olarak kullanılan lazer araçlarıyla birlikte Bölüm 5'te ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Dermatolojide lazer radyasyonunun kullanımı, kozmetik endüstrisi nedeniyle son yıllarda büyük ölçüde genişlemiştir. Ancak dermatolojide lazerle medikal tedavi de yaygın. Ürolojide mesane tümörlerini yok etmek için bir lazer kullanılmıştır. Lazerler benzer amaçlarla (hastalıklı dokuların eritilmesi) jinekolojide de kullanılır, lazerin kesim sonrası koterizasyondaki avantajlarından tam anlamıyla yararlanılarak kandan zengin dokularda (ailesel genital sistem) kanamayı durdurmak için kullanılır. Kulak Burun Boğaz cerrahisinde lazer hastalara hastalığı yönetmek için yeni yollar sunar. Ayrıca nörolojide, lazer ışını tarafından hassas kesim, insan beyninin mikrocerrahisinde ana avantajdır. Diş hekimliğinde geçmişte biyolojik uyarıcı etkiler için sadece düşük seviyeli lazerler kullanılıyordu. Mine veya dentini çıkarmak için yüksek güçlü bir lazer veya Nd katkılı lazer bile, ürettiği radyasyonun bu tip dokuda emilmeyen dalga boyundan dolayı yeterli değildi. Lazer ayrıca akne, doğum lekeleri, kırışıklıklar, yanıklar, dövmeler, epilasyon, vitiligo ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarının giderilmesinde de yaygın olarak kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Laser medicine includes the effect of laser radiation on different parts of the body: skin, bones, muscles, fatty tissues, tendons, internal organs, eyes, dental tissues, etc. Moreover, each of them, in turn, has a complex structure. Therefore, enamel, dentin and pulp in a tooth; on the skin- stratum corneum, epidermis can be considered separately. All these tissues have optical and thermophysical properties that differ from those of other biological tissues. Therefore, the nature of the effect of laser radiation on them is also different. Accordingly, in each case it is necessary to specify the individual parameters of the radiation mode: wavelength, exposure time, power, pulse repetition rate, etc. There is a strong difference in the properties of biological tissues. The laser was used for the first time in ophthalmology and dermatology, and the laser has become an indispensable tool in both specialties. In ophthalmology, many unique eye treatments have been presented because of the complexity and diversity of diseases of the eye, as well as the difference in the way laser light is delivered to specific structures of the eye. These, along with commonly used laser tools, are described in detail in Chapter 5. The use of laser radiation in dermatology has expanded greatly in recent years due to the cosmetic industry. However, laser medical treatment is also common in dermatology. A laser has been used in urology to destroy bladder tumors. Lasers are also used in gynecology for similar purposes (melting diseased tissues), taking full advantage of the advantages of laser in cauterization after cutting, and used to stop bleeding in blood-rich tissues (familial genital tract). Laser in Otorhinolaryngology offers patients new ways to manage the disease. Also in neurology, precise cutting by the laser beam is the main advantage in microsurgery of the human brain. In dentistry, only low-level lasers were used for biostimulant effects in the past. Even a high-power laser or Nd-doped laser to remove enamel or dentin was not sufficient due to the wavelength of the radiation it produced, which is not absorbed in this type of tissue. Laser is also widely used in the removal of skin diseases such as acne, birthmarks, wrinkles, burns, tattoos, hair removal, vitiligo and psoriasis.