Exploring the Relationship between servant leadership and employee turnover intention in Morocco
Fas'ta hizmetkar liderlik ile çalışanların işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkinin araştırılması
  1. Tez No: 813479
  2. Yazar: KAWTAR BOURHABA
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. AYLİN GÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Hizmetkâr liderlik, liderlerin ekip üyelerinin refahına, gelişimine ve güçlendirilmesine öncelik vermesini vurgulayan bir liderlik kavramı ve uygulamasıdır. Bu tipteki liderler, ekiplerine aktif olarak hizmet eder ve destek olurlar, onların ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarının önüne koyarlar ve iş birliğine dayalı, destekleyici bir çalışma ortamını teşvik ederler. Öte yandan, çalışan devri, çalışanların bir kuruluştan ayrılma sıklığını ölçen bir metriktir ve işe yeni alımlarla değiştirilmesi gerekir. Genellikle yüzde olarak ifade edilir ve istifalar, emeklilik durumu veya işten çıkarmalar gibi faktörler nedeniyle çalışanların şirket dışına hareketliliğini yansıtır. Bu çalışmanın temel amacı, hizmetkar liderlik ile çalışan devri arasındaki ilişkiyi Fas özelinde incelemek ve anlamaktır. Bu iki değişkenin kapsamlı bir şekilde incelenmesi yoluyla çalışma, hizmetkar liderlik uygulamalarının Fas'taki işletmelerde çalışan devri oranları üzerinde nasıl etkilerde bulunduğunu ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu ilişkiyi derinlemesine analiz ederek Fas bağlamındaki liderlik dinamiklerine dair daha derin bir anlayış kazandırmayı ve çalışan tutumunu geliştirmek adına etkili stratejiler arayan kurumsal liderlere değerli iç görüler sağlamayı hedeflemektedir. Bu olguyu kapsamlı bir şekilde araştırmak için Fas'ta bir anket çalışması yapılmıştır. Çalışmada, yaklaşık 500 çalışanı kapsayan Fas demiryolu ofisinin (ONCF) genel merkezinde istihdam edilen bireylere odaklanılmıştır. Örneklem, kolayda örnekleme yaklaşımı kullanılarak oluşturulmuş ve anketler çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler SPSS 23.0 kullanılarak titiz bir analize tabi tutulmuştur. Demografik analiz, tanımlayıcı analiz, her iki ölçek için faktör analizi, güvenilirlik analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi dahil olmak üzere çeşitli analitik yöntemler kullanılmıştır. Çalışmanın önerdiği fikirler kapsamlı bir şekilde incelenmiş ve doğrulanmıştır. Çalışmanın sonuçlarının gelecekteki araştırmalar için değerli bir bakış açısı kazandırması beklenmektedir
Özet (Çeviri)
Servant leadership is a leadership concept and practice that emphasizes the prioritization of the well-being, development, and empowerment of team members by leaders. They actively serve and support their team, placing the needs of others ahead of their own, and fostering a collaborative and supportive work environment. On the other hand, Employee Turnover is a metric that quantifies the frequency at which employees depart from an organization and need to be replaced by new hires. It is often expressed as a percentage and reflects the movement of employees out of the business due to factors such as resignations, retirements, or terminations. The primary objective of this study is to investigate and understand the connection between Servant Leadership and Employee Turnover within the specific context of Morocco. Through a comprehensive examination of these two variables, the study aims to uncover insights into how the practice of servant leadership influences the rates of employee turnover in Moroccan organizations. By delving into this relationship, the research endeavors to contribute to a deeper understanding of leadership dynamics in the Moroccan context and potentially provide valuable insights for organizational leaders seeking effective strategies to enhance employee