Bazı ince filmlerin sentezi, radyasyon geçirgenliği, antibiyotik giderim ve antimikrobiyal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of some thin films; investigation of their radiation shielding, antibiotic degradation and antimicrobial properties
  1. Tez No: 730576
  2. Yazar: MUSTAFA KAVGACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KÜÇÜKÖNDER, DOÇ. DR. SÜLEYMAN KERLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında; radyasyon geçirgenliği, antibiyotik giderim ve antimikrobiyal özelliklerini araştırmak üzere sprey piroliz yöntemi ile saf ve bor katkılı WO3, CuO ve In2O3 ince filmler üretilmiştir. Üretilen filmlerin fiziksel, morfolojik ve optiksel özellikleri incelenmiştir. Karakterize edilen ince filmlerin radyasyon geçirgenliği, antibiyotik giderim ve antimikrobiyal özellikleri araştırılmıştır. Radyasyon geçirgenliği deneyleri 662 keV enerjili, 3.7 μCi Cs-137 radyoaktif nokta kaynağı ve NaI (Tl) sintilasyon detektörü ile gerçekleştirilmiştir. Saf ve Bor katkılı ince filmlerin; lineer ve kütle soğurma katsayıları, yarı değer kalınlığı, onda bir değer kalınlığı ve ortalama serbest yol değerleri hesaplanmıştır. Bor'un katkı maddesi olarak kullanılması, üretilen bütün ince filmlerin radyasyon zırhlama katsayılarını pozitif yönde etkilemiştir. İnce filmlerin fotokatalitik aktiviteleri için, 300W'lık ksenon (Xenon) güneş simülatörü altında siprofloksasinin bozunma performansı araştırılmıştır. Bor katkılama miktarının bozunma verimini ve reaksiyon süresini olumlu etkilediğini gözlenmiştir. İnce filmlerin antimikrobiyal etkileri gram pozitif Staphylococcus aureus, Bacillus cereus, gram negatif; Escherichia coli, Salmonella typhimurium suşları ve Aspergillus niger mantar suşuna karşı araştırılmıştır. Bor katkı miktarının artması ile CuO ince filmlerin antimikrobiyal etkisinin arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; In order to investigate radiation shielding, antibiotic removal and antimicrobial properties, pure and boron-doped WO3, CuO and In2O3 thin films have been produced by spray pyrolysis method. The physical, morphological and optical properties of the produced films have been examined. Radiation shielding, antibiotic removal and antimicrobial properties of the characterized thin films were investigated. Radiation shielding experiments were carried out with a 662 keV energy, 3.7 μCi Cs-137 radioactive point source and NaI (Tl) scintillation detector. Linear and mass absorption coefficients, half value thickness, one-tenth value thickness and mean free path values of pure and boron doped thin films were calculated. The radiation shielding coefficient of the all produced thin films positively effected with boron using as a dopant. For the photocatalytic activities of thin films, the degradation performance of ciprofloxacin was investigated under a 300W Xenon solar simulator. It was observed that the amount of boron doping affects the degradation efficiency and reaction time positively. The antimicrobial effects of thin films were investigated against gram positive Staphylococcus aureus, Bacillus cereus strains and gram negative Escherichia coli, Salmonella typhimurium strains and Aspergillus niger fungus strain. It was determined that the antimicrobial effect of CuO thin films increased with the increase of boron doping amount.