Enfeksiyon hastalıkları servisinde yatarak antibiyotik tedavisi alanhastalarda görülen advers olaylar ve ilişkili risk faktörlerinin belirlenmesi ve ilaca ait kısa ürün bilgisi ile kıyaslanması
Determination of adverse events and associated risk factors in patients receiving antibiotic treatment in the infectious diseases service and their comparison with the summary of product characteristics of the drug
  1. Tez No: 730587
  2. Yazar: ORÇUN SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ŞENCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Antibiyotikler doğru kullanıldıklarında, enfeksiyon hastalıkları tedavisinde kritik öneme sahiptir. Ancak mortalite ve morbiditenin azaltılması için uygun spektrumda antibiyotik seçimi ne derece önemli ise bu ilaçlara bağlı gelişebilecek advers olayların tahmin edilmesi de o derece önem arz etmektedir. Bu nedenle yaptığımız çalışmada amacımız, hastanede yatarak antibiyotik tedavisi alan hastalarda görülen advers olayları Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği kriterlere göre saptayıp risk gruplarını belirleyerek tedaviye başlamadan önce öngörülebilirliğini artırmaktır. Ayrıca bu advers olayları sorumlu tutulan ilacın kısa ürün bilgisi ile kıyaslayarak farmakovijilans ve advers olay bildirimine yönelik farkındalığı artırmak ve önemini vurgulamaktır. Çalışmamızda 1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Servisinde yatarak oral veya intravenöz antibiyotik tedavisi alan 776 hasta çalışmaya dahil edildi. Görülen olası advers olaylar içerisinden DSÖ-UMC kriterlerince 'kesin' veya 'muhtemel' kategorisinde saptananlar incelendi. 'Kesin' veya 'muhtemel' advers olay gelişen 125 hasta vaka grubu, advers olay gelişmeyen 651 hasta da kontrol grubu olarak alındı. Ayrıca bu advers olaylar, her bir sorumlu tutulan antibiyotiğin kısa ürün bilgisinde belirtilen oranlar ile kıyaslandı. Verilerin değerlendirilmesiyle antibiyotiklere bağlı advers olay görülme sıklığı %16,1 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
When used correctly, antibiotics are critical in the treatment of infectious diseases. However, to aiming to reduce mortality and morbidity, predicting adverse events that may develop due to these drugs is as important as selection of antibiotics in the appropriate spectrum. Therefore, our aim in this study is to identify and categorize adverse events seen in hospitalized patients receiving antibiotic therapy according to the criteria set by the World Health Organization, to identify risk groups and to increase predictability before starting treatment. In addition, it is to increase awareness and emphasize the importance of pharmacovigilance and adverse event reporting systems by comparing these adverse events with the summary of product characteristics of the responsible drug. In our study, among the possible adverse events seen in 776 hospitalized patients who received oral or intravenous antibiotic treatment in the Health Sciences University Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital, Infectious Diseases and Clinical Microbiology Service between January 1, 2019 and December 31, 2020, those identified in the 'certain' or'probable' category according to the WHO-UMC criteria examined. 125 patients who developed 'definite' or 'probable' adverse events were taken as the case group, and 651 patients who did not develop adverse events were included as the control group. In addition, these adverse events were compared with the rates stated in the summary of the product characteristics of each responsible antibiotic. Evaluation of the data revealed that the incidence of adverse events related to antibiotics was 16.1%.