Havuç posası silajının in-vitro gaz üretim metodu ile sindirilebilirliğinin ve metabolize edilebilir enerji değerinin belirlenmesi
Determination of digestibility and metabolizable energy values of carrot pulp silage by in-vitro gas method
  1. Tez No: 730624
  2. Yazar: ALİ FARUK KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN KOP BOZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada gıda sanayi yan ürünü olan havuç posasının silolanabilme olanakları ile elde edilen silajların besin değerleri, organik madde sindirilebilirliği ve metabolik enerjisi değerleri incelenmiştir. Bu kapsamda %80 - %20 Havuç posası/ buğday samanı Havuç posası/ fiğ/yulaf kuru otu, Havuç posası/ mısır sap-samanı, Havuç posası/ yonca kuru otu ve Havuç posası/ arpa samanı absorbant olacak şekilde 5 tekerrürlü 5 farklı silaj hazırlanmıştır. Silaj kavanozları 45-60 gün sonra açılarak fiziksel ve kimyasal değerlendirmeleri yapılmıştır. KM düzeyi bakımından en yüksek grup HP+A silajı olurken (P0,05). Çalışma sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda havuç posası silajının hayvan beslemede alternatif yem kaynağı olarak kullanılabilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the nutrient values, organic matter digestibility and metabolic energy values of the silages obtained by the silage possibilities of carrot pulp, which is a by-product of the food industry, were investigated. In this context, 5 different silages with 5 replications were prepared as 80% - 20% Carrot pulp / wheat straw Carrot pulp / vetch / oat hay, Carrot pulp / corn stalk straw, Carrot pulp / alfalfa hay and Carrot pulp / barley straw absorbent. Silage jars were opened after 45-60 days and physical and chemical evaluations were made. While CP+B silage was the highest group in terms of DM level (P0.05). According to the data obtained as a result of the study, it has been seen that carrot pulp silage can be used as an alternative feed source in animal nutrition.