Bezier eğrileri kullanarak iki adet dört pervaneli helikopter ile kooperatif yük taşıma için yörünge planlaması
Trajectory planning by using bezier curves for cooperative load transport with two quadcopters
- Tez No: 730623
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PARLAKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Dört pervaneli robot helikopterler, lineer olmayan ve kararsız yapılarına rağmen manevra kabiliyetleri açısından avantajlıdırlar. Bu özellikleri, yük taşınması için özellikle şehir merkezlerindeki dar alanlar ele alındığında diğer hava araçlarına göre daha çok tercih edilebilir. Birden fazla aracın birlikte yük taşımacılığı dört pervaneli robot helikopterlerin en büyük avantajı ise bu manevra kabiliyetleri ile yük taşıma kapasitelerini arttırabilmeleridir. Bu çalışmada, yörünge takibi yapılarak kooparatif yük taşıyan iki adet dört pervaneli robot helikopterler çalışılmıştır. Yük yörüngesi için Bezier eğrileri kullanılarak sanal bir hedef yörünge oluşturulmuştur. Modelin doğrulanması için Matlab'de simülasyon gerçekleştirilmiştir. İyi tanımlanmış bir yörüngede ve uçuş senaryosunda modelin başarılı bir şekilde görevini tamamladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Quadcopter systems have the advantage of maneuverability despite being highly nonlinear and unstable dynamics. This capability makes quadcopters eligible for load transport compared to other aerial vehicles, especially in narrow areas such as streets in the city center. The most significant benefit of cooperative quadcopters is increasing the load capacity while maintaining maneuverability capabilities. In this study, cooperative load transport with two quadcopters is studied and applied using trajectory tracking. A virtual target trajectory is generated by using Bezier curves for load trajectory. A numerical simulation is provided to show the performance of these two quadrotors. Results show that in well-defined trajectory and a flight scenario system is effective.