Structural convergence and its impacts on trade and growth in African countries
Yapısal yakınlaşma ve Afrika ülkelerinde ticaret ve büyüme üzerindeki etkileri
- Tez No: 730647
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİŞMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Birkaç ülke arasındaki ekonomik yakınlaşma, gerçek ya da nominal ve ya yapısal olsun, iktisatçıların 18. yüzyıldan günümüze kadar özel ilgilerine giren önemli bir konudur. Bu nedenle, konuyla ilgili çok sayıda teorik ve ampirik literatür bulunmaktadır. Literatürde gerçek ve nominal yakınsama daha fazla ilgi görmüş ancak eşzamanlı yapısal dönüşümün bir sonucu olan ve ülkeler arasındaki sektörel yapısal benzerlik veya konjonktür senkronizasyonuna odaklanan yapısal yakınsama, 2000'li yılların başında ortaya çıkmış ve o günlerden beri literatürde artan bir ilgi görmüştür. Bu çıkışa rağmen Afrika ülkelerinin bu konuya çok az ilgi gösterdiği açıktır. Ayrıca Afrika, gençlerin büyük bir bölümünü göç etmeye iten, büyük bir işsizlik ve eksik istihdam sorunuyla karşı karşıyadır. Her yıl işgücüne katılan yaklaşık 12 milyon genç vardır (Afrika Kalkınma Bankası. 2018). Afrika Kalkınma Bankası'na (2019) göre, mevcut işgücü piyasası durumu Afrika'nın 2016 ve 2063 yılları arasında büyük bir istihdam sorunuyla karşı karşıya kalacağını göstermektedir. Sabit istihdam oranları varsayıldığında, Afrika ülkelerinin sabit işsizlik oranlarını korumak için dönem boyunca toplu olarak ayda 1,7 milyon iş yaratması gerekecektir. Bu zorluğun üstesinden gelmek için Afrika ülkeleri, bu işsizliği absorbe edebilmek ve ekonomik büyüme yaratabilmek için ekonomilerini yapısal olarak dönüştürmek zorundadır. Bu nedenle, bu tez, Afrika ülkeleri arasındaki yapısal yakınsama olgusunu araştırmak ve yapısal yakınsamanın ekonomik ve ticari büyümeyi nasıl etkilediğini incelemek amacıyla genel bir amaç olan bu boşluğu (Afrika ülkeleri arasındaki yapısal yakınlaşmaya çok az dikkat ederek) doldurmaya çalışmaktadır. Bu amaçla, 1994'ten 2019'a kadar 48 Afrika ülkesinden oluşan dengesiz bir panel veri seti kullanıyoruz. Basit regresyon, panel düzeltilmiş standart hatalar (PCSE), uygulanabilir genelleştirilmiş en küçük kareler (FGL'ler), TOBIT modeli, Enstrümantal değişken apriş ve Granger nedensel olmayan test gibi çeşitli tahmin yöntemleri kullanmak, ana bulgular, Kişi başına GSYİH arttıkça emek ve katma değerin tarım sektöründen sırasıyla hizmet ve sanayi sektörlerine kaymasıdır. Sanayi sektörünün göreli verimlilik düzeyi, 2005'ten bu yana düşüş eğilimine rağmen Afrika'da en yüksek düzeydedir. Bunu, hafif bir düşüş eğilimi gösteren hizmet sektörünün ve son olarak, tüm dönem boyunca sabit görünen tarım sektörünün göreli verimlilik düzeyi izlemektedir. Sonuçlar ayrıca Afrika'da sektörel yapısal yakınsama olgusunun varlığını, yani gelir uçurumları daralırken sektörel yapılarda daha fazla benzerlik olduğunu göstermektedir. Son olarak sonuçlar, yapısal dönüşümün Granger'ın ekonomik büyümeye neden olduğu gibi göründüğünü göstermektedir. Aynı zamanda, yapısal dönüşüm ve ithalat büyümesi arasında ters bir Granger-nedensellik gösterir, ancak yapısal dönüşümün ithalat büyümesi üzerindeki etkisi tersinden daha derindir. İthalat büyümesinin aksine sonuçlar, yapısal dönüşüm ile ihracat büyümesi arasında ters bir Granger-nedensellik olduğunu, ancak ihracat büyümesinin yapısal dönüşüm üzerinde tersinden daha derin bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu bulgular bazı politika çıkarımlarına işaret etmektedir. Gelişme sürücüsü olan sanayi ve hizmet sektörlerinin verimliliğini arttırmak için fiziksel sermayenin elde edilmesi, eğitim, teknik ve mesleki eğitim yoluyla beşeri sermayenin geliştirilmesi ve özellikle finansal kaynaklara düşük maliyetli erişim ve pazarlara erişim açısından iş ortamının iyileştirilmesi Afrika'da politika olarak uygulanmalıdır. Afrika ülkeleri arasında yapısal yakınlaşmanın ortaya çıkması, küresel olarak bu ülkelerin benzer sektörlerin yükselişi ve düşüşü ile karakterize edilen benzer gelişme aşamalarını takip ettiğini ve bu ülkelerin yapısal bir 'istikrarlı duruma' yakınlaşabileceğini ima etmektedir. Böylece Afrika ülkeleri, dinamik karşılaştırmalı üstünlüklerini elde etmek için ortak politikalar geliştirme fırsatına sahiptir.
Özet (Çeviri)
Economic convergence between several countries, whether real, nominal, or structural, is an important issue, as evidenced by economists' special interest in it from the 18th century to the present. This is why they're is a plethora of theoretical and empirical literature on the subject. Real and nominal convergence has received more attention in the literature, but structural convergence, which is the result of simultaneous structural transformation and focuses on sectoral structural similarity or business cycles synchronization between countries, appears to have emerged and has received increasing attention in the literature since the beginning of the 2000s. Despite this emergence, it is clear that African countries have received very little attention on this topic. In addition, Africa faces a major problem of unemployment and underemployment, which pushes a large proportion of young people to opt for immigration. Their is about 12 million young people who join it's labor force every year (African Development Bank. 2018). According to African Development Bank. (2019) the current labor market situation suggests that Africa will face a huge employment challenge between 2016 and 2063. Assuming constant employment rates, African countries will have to collectively create 1.7 million jobs per month over the period to maintain constant unemployment rates. To meet this challenge, African countries must structurally transform they're economies to be able to absorb this unemployment and create economic growth. For these reasons, this thesis attempts to fill this gap (little attention to structural convergence between African countries) with the general objective of investigating the phenomenon of structural convergence between African countries and to examine how structural convergence is affecting economic and trade growth. To that end, we employ an unbalanced panel data set comprised of 48 African countries from 1994 to 2019. Using several estimation methods such as simple regression, Panel-Corrected Standard Errors (PCSE), Feasible Generalized Least Squares (FGLS), Tobit model, instrumental variable, and Granger non-causality test, the main findings are that labor and value-added shifts from the agricultural sector to the service and industrial sectors respectively as GDP per capita increases. The relative productivity level of the industrial sector is the highest in Africa, despite a downward trend since 2005. It is followed by the relative productivity level of the service sector which shows a slight downward trend and finally that of the agricultural sector which seems to be constant over the whole period. The results also show the existence of the phenomenon of sectoral structural convergence in Africa, i.e. a greater similarity in sectoral structures while income gaps are narrowing. Finally, the results show that structural transformation appears to Granger-cause economic growth. It also shows a reverse Granger-causality between structural transformation and import growth, but with a deeper impact of structural transformation on import growth then the other way around. In contrast to import growth, the results show a reverse Granger-causality between structural transformation and export growth, but with a deeper impact of export growth on structural transformation then the other way around. These findings imply some policy implications. The acquisition of physical capital, the development of human capital through education and technical and vocational training, coupled with the improvement of the business environment, especially in terms of low-cost access to financial resources and access to markets, should be implemented as a policy in Africa in order to increase the productivity of the industrial and service sectors that drive development. The occurrence of structural convergence among African countries implies that globally these countries follow similar stages of development characterized by the rise and fall of similar sectors, and those countries can converge towards a structural 'steady state'. Thus, African countries have the opportunity to develop common policies to achieve they're latent comparative advantage.