İşitme engelli bireylerin görüşmelerine yardımcı olmak amacıyla mobil uygulama
Mobile application to help hearing impaired individuals conversation
- Tez No: 730666
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN DUYSAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Teknolojinin son yıllarda hızla gelişmesi ile beraber hayatımıza birçok akıllı cihaz girmiştir. Bunların da başında mobil cihazlar gelmektedir. Her geçen gün, her farklı alan için yeni uygulamalar kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır. Bununla birlikte işitme engelli bireyler için geliştirilmiş yazılımların azlığı, birbirine çok benzemesi ve her bir özelliğin farklı aplikasyonlarda olması dikkat çekmektedir. Bu tez çalışmasında, bu ana problemler göz önüne alınarak; işitme engelli bireyler için Flutter tabanlı bir mobil uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulama ile; işitme engelli bireyin, işaret dili bilen bir mentöre bağlanarak işiten bireyle görüntülü olarak iletişime geçebilmelerine olanak sağlanmıştır. Gün içinde çok kullanılan kelimeler listelenmiş bunlar Text to Speech aracılığıyla karşıya metin olarak iletilebilecek, Speech to Text ile de karşıdan alınan kelimeler anlık yazıya dönüştürülerek işitme engelli bireye iletilecektir. Ek olarak da işitme kaybı az veya hafif olan bireyler için de çevredeki seslerin Tensorflow kullanılarak ses analizinin yapılmasına olanak sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years; with the rapid of developments of techonology, many smart devices have entered our lives. One of them is our mobile devices. Every single day, new applications for each different field are offered to users. However, it is noteworthy that the software developed for hearing impaired individuals is scarce, very similar to each other and that each feature is in different applications. In this thesis study, considering these main problems; a Flutter-based mobile application was developed for hearing impaired individuals. Through this application; it was possible for hearing impaired individual to communicate with the third person video calling via a mentor who knows sign language. Words that are used frequently during the day are listed and these can be transmitted via Text to Speech. And conversations received via Speech to Text will be transmitted to the hearing impaired individual in instant writing. In addition, using Tensorflow; it is possible to make sound analysis for low or mild hearing loss person.