İşitme engelli öğrencilerde mesleki eğitimin istihdama katkısının incelenmesi ve metal teknolojisi alanı için görsel bir ölçme aracı
Examination of the contribution to employment of vocational education for the hearing impaired students and a visual measuring tool for metal technology
- Tez No: 574515
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ŞENCAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Engelli olma günümüzde toplumdaki bireylerce eksiklik ve olumsuz bir durum olarak kabul görmektedir. Bu düşüncenin arkasında şüphesiz ki engelli kavramını yanlış değerlendirme yatmaktadır. Engellilik genel olarak ortopedik, görme, işitme, dil ve konuşma, zihinsel engelliler ve süreğen hastalığı olanlar olarak sınıflandırılırlar. Engelli olmak nihayetinde kimsenin tercih edeceği bir durum değildir. Önemli olan toplum tarafından bu eksikliklerin değil, bunlara rağmen engelli bireylerin ortaya koyduğu mücadelenin farkına varılmasıdır. Engellilerin yaşam kalitelerini yukarıya taşımak için onların toplumun her alanında ortaya koyacakları ürün ve projelerle kendilerini engelsiz hissetmelerine yardımcı olmak gerekir. Ülkemizde engelli nüfusunun yaklaşık yüzde 7 olduğu belirtilmektedir. Bu kişiler hem sosyal alanda hem de eğitim ve istihdam alanında birçok sorunla karşı karşıya gelmektedir. Toplumun her alanına engellilerin daha fazla katkı sağlaması alacakları eğitimlerle mümkün olacaktır. Her ne kadar engelliler için farklı eğitim çalışmaları ve projeler yapılsa da temel ve mesleki eğitim alan engellilerin sayısı istenilen seviyede değildir. Buna ülkemizde yaşanan işsizlik sorunu ve toplumun engellilere karşı önyargılı davranması da eklenince engellilerin istediği iş ve sosyal statüye kavuşmaları mümkün olmamaktadır. Bu durum onları ve ailelerini toplumda sosyal ve kültürel alanlardan soyutlamaya ve yoksullaşmaya itmektedir. Bu tez çalışmasının temel amacı işitme engelli öğrencilerin aldığı mesleki eğitimin istihdama katkısının incelenmesi, istihdamlarının artırılması ile ilgili önerilerin geliştirilmesi ve Metal Teknolojisi alanında, iş piyasasında işverenlerle karşılaştıkları iletişim sorunlarını azaltacağı ve istihdamlarına katkı sağlayacağı düşünülen görsel bir ölçme aracı hazırlamaktır. Ölçme aracı geliştirme aşamasında işverenlerin görüşlerine başvurulmuş, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Metal Teknolojisi Alanı Çerçeve Öğretim Programından tüm ders kazanımları incelenmiştir. Bu kazanımlara ve işverenlerin beklentilerine yönelik hazırlanan sorulardan oluşan ilk test kapsam geçerliliği için uzman görüşlerine sunulmuştur. Bu aşamada bazı maddeler düzeltilmiş ve ön deneme grubuna uygulanacak test son halini almıştır. İlk olarak test bu haliyle 32 işitme engelli metal teknolojisi alanı öğrencisine uygulanmış, testten alınan veriler doğrultusunda test maddelerinin ayırt edicilik ve güçlük indeksleri hesaplanmıştır. Madde istatistikleri istenilen değerlerde olmayan maddeler düzeltilerek test son haline getirilmiştir. Son test örneklem olarak seçilen 33 kişilik öğrenci grubuna uygulanmıştır. Elde edilen verilerle tekrar madde istatistikleri hesaplanmış, madde güçlük ve ayırt edicilik değeri sorunlu madde görülmemiştir. Son testte yer alan maddelerin ortalama ayırt edicilik indeksi 0.49 ortalama güçlük indeksi ise 0.62 olarak bulunmuştur. Ölçme aracının güvenirliğini belirlemek için Cronbach Alpha katsayısı yöntemi kullanılmış ve test maddelerinin güvenirliği 0.989 olarak bulunmuştur. Elde edilen bu sonuçlar ile testin kullanılabilir olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays being disabled is seen as a deficiency and negative situation by the individuals in the society. The misconception of the concept of disability lies behind this idea. Disability is generally classified as orthopedic, seeing, hearing, tongue and speaking, mentally handicapped and the ones with cronic illness. Being disabled is not a situation that anyone would prefer. What is important is not to recognize these shortcomings by the society, but to recognize the struggle of individuals with disabilities. In order to raise the quality of life of people with disabilities, it is necessary to help them to feel unhindered with the products and projects they will put forward in every aspect of the society. The disabled population in our country is stated to be about 7 percent. They face many problems both in the social domain and in the domain of education and employment. Contribution of disabledpeople to all areas of society will be possible with education. Although different educational projects are carried out for people with disabilities, the number of people with disabilities who receive basic and vocational education is not at the desired level. Because of the unemployment problem and the prejudice of society against disabled people, it is not possible to reach an occupation and social status that disabled want. This situation pushes them and their families away from social and cultural areas and impoverish them. The main purpose of this thesis is to examine the contribution of vocational training received by hearing impaired students to employment and to prepare a visual measurement tool which will reduce the communication problems faced by employers in the field of metal technology. Views of the employers were used during the developing assessment tools and all the learning outcomes were examined in Vocational and Technical Anatolian High School Metal Technology Department Framework Course Program. The first test which consists of questions on learning outcomes and expectations of employers are presented to expert opinion for content validity. During this process some substances were rearranged and the test to be applied to pretesting group was taken its final form. At first, the test applied to 32 hearing impaired students in metal technology department and according to the data, discrimination and difficulty indexes of the test substances were calculated. The substance statistics which were not satisfactory were corrected and the test was finalized. The final test was applied to a sample group consists of 33 students. With the data from the applications, the substance statistics were calculated again and there was no substances that had problem with difficulty and discrimination value. Average discrimination index of the substances in the final test was found 0.49 and average difficulty index was 0.62. Cronbach Alpha coefficient method was used to determine the reliability of the assessment tool and substances reliability value was found 0.989. Also, Pearson reliability coefficient was 0.95 and Spearman reliability coefficient was found 0.98. In consideration of these results, it was concluded that the test can be used.