Farklı konsantrasyonlarda Arg-Graft-P(HEMA) nanopartikülleri ilave edilen üniversal self-etch adezivin biyouyumluluğunun, fiziksel ve antibakteriyel özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the biocompatibility, physical and antibacterial properties of universal self-etch adhesive added Arg-Graft-P(HEMA) nanoparticles at different concentrations
- Tez No: 730720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE KEMALOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Amaç: Beş farklı konsantrasyonda Arg-graft-p(HEMA) ilave edilen üniversal self-etch adezivin fiziksel, sitotoksik ve antibakteriyel özelliklerinin değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Arg-graft-p(HEMA) nanomalzemesinin sentezlenmesinin ve karakterizasyonun ardından üniversal self-etch adezive (OptiBond Universal, Kerr Dental) %0, %5, %10, %15 ve %20 oranlarında ilave edildi. 5 adet çekilmiş çürüksüz alt yirmi yaş dişi kullanılarak rezin-dentin ara yüzlerinin SEM/EDS analizleri gerçekleştirildi. Kenar uzunlukları 6±0.2 mm, kalınlığı 4±0.2 mm olan kare dentin örneklere uygulanan adezivlerin L-929 hücre serisi üzerindeki sitotoksik etkileri hücre kültürü metodunun ekstraksiyon yöntemi ile değerlendirildi. Ekstraktların sitotoksik etkisi (MTT) testi ile uv-vis spektrofotometrede (570 nm) absorbansları okunarak değerlendirildi. Adezivlerin antibakteriyel etkinlikleri disk difüzyon yöntemi ile, S.Mutans ve S. Sanguis'e karşı 48 saatin sonunda oluşturdukları inhibisyon zonunu ölçerek değerlendirildi. Adezivlerin dönüşüm derecelerini belirlemek için ATR-FTIR spektroskopi yöntemi kullanıldı. Dönüşüm dereceleri, adezivlerin polimerizasyon öncesinde ve sonrasında elde edilen absorbans spektrumundaki alifatik (pik ~1638 cm-1) ve aromatik (pik ~1607cm-1) karbon-karbon çift bağ oranlarına göre hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the cytotoxicity, physical and antibacterial properties of universal self-etch dentine bonding agent including Arg-graft-p(HEMA) at five different concentrations. Method and Materials: After the synthesis and characterization of the Arg-graft-p(HEMA) nanomaterial, it was added into universal self-etch adhesive (OptiBond Universal, Kerr Dental) at 0%, 5%, 10%, 15% and 20% rates. SEM/EDS analyzes of resin-dentin interfaces were performed using 5 extracted caries-free lower wisdom teeth. The cytotoxic effects of the adhesives applied to square dentin samples with a margin length of 6±0.2 mm and a thickness of 4±0.2 mm, against L-929 cell line, were evaluated by the cell culture/extraction method. The cytotoxic effect of the extracts was evaluated by (MTT) test, reading their absorbance in UV-vis spectrophotometer (570 nm). The antibacterial activities of the adhesives against S.Mutans and S. Sanguis were evaluated by disc diffusion method; measuring the inhibition zone they formed at the end of 48 hours. ATR-FTIR spectroscopy was used to determine the degree of conversion of the adhesives. The degree of conversion was calculated according to the aliphatic (peak ~1638 cm-1) and aromatic (peak ~1607cm-1) carbon-carbon double bond ratios in the absorbance spectrum of the adhesives obtained before and after light polymerization.