İrrigasyon solüsyonlarının ve gümüş nanopartiküllerinin (AgNP) diş çürüğündeki katepsin B enzimine etkisi
Effect of irrigation solutions and silver nanoparticles (AgNP) on cathepsin B in dental caries
  1. Tez No: 984218
  2. Yazar: BERFİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ASLI ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada sık kullanılan irrigasyon solüsyonları olan sodyum hipoklorit (NaOCl), etilen diamin tetraasetik asit (EDTA) ve klorheksidin glukonat (CHX)'ın; ayrıca sentezlenen gümüş nanopartiküllerinin (AgNP) diş çürüğündeki varlığı ve önemi kanıtlanmış olan Katepsin B enzimine olan etkisinin in vitro olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda katepsin B ve katepsin B enziminin substratı olan Z-Arg- Arg-pNA kullanılmıştır. Katepsin B'nin Z-Arg-Arg-pNA'yla reaksiyona girmesi sonucunda oluşan p-nitroanilin (pNA)'e ait olan ve Ultraviyole ve görünür ışık (UV- Vis) absorpsiyon spektroskopisi ile incelenmesiyle gözlemlenecek olan 350-400 nm arasındaki değer reaksiyonun gerçekleştiğine dair bulgu olmuştur. Reaksiyonun gerçekleşebilmesi için katepsin B enzim aktivasyonunu arttırmak amacıyla öncelikle katepsin B-nanoçiçek sentezi gerçekleştirilmiş olup ardından Z-Arg-Arg-pNA ile sodyum fosfat tamponunda ideal çalışma şartları belirlenerek reaksiyona bırakılmıştır. Ardından %5'lik NaOCl, %17'lik EDTA, %2'lik CHX ve sentezlenen AgNP'ler farklı deney tüplerinde farklı konsantrasyonlarda ortama eklenmiştir. Her deney solüsyonunun UV-Vis ile incelenmesi gerçekleştirilmiştir. Gerçekleşen deneyler sonucunda ortama eklenen farklı konsantrasyonlardaki EDTA'nın enzim aktivasyonunu arttırdığı ve EDTA konsantrasyonun artmasıyla enzim aktivasyonunun da arttığı görülmüştür. Ortama NaOCl ve CHX eklenmesiyle enzim aktivasyonunda azalma olduğu ve iki solüsyonun da konsantrasyonlarının artmasıyla enzim aktivasyonunun azaldığı bulunmuştur. AgNP'lerin ise değişen konsantrasyonlarda eklenmesine rağmen dozdan bağımsız enzimi inhibe ettiği gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın bulguları çürüğün ilerlemesinin durdurulması amacıyla kullanılabilecek, ulaşılabilir, ekonomik ve biyouyumlu bir solüsyonun; diş hekimliğindeki minimal invaziv tedaviler kapsamında gelişme olması açısından önemlidir. Gelecekte katepsin B enzimi ile yapılacak olan çalışmalar hem hasta hem de hekim için kolay ve ulaşılabilir yeni bir tedavinin geliştirilmesi için yol açacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate in vitro effects of commonly used irrigation solutions such as sodium hypochlorite (NaOCl), ethylenediaminetetraacetic acid (EDTA), and chlorhexidine gluconate (CHX), as well as the synthesized silver nanoparticles (AgNP), on Cathepsin B enzyme, which has been proven to be a significant factor in dental caries. In this study, we utilized cathepsin B and its substrate Z-Arg-Arg-pNA for this purpose. The value observed between 350-400 nm, which will be examined through Ultraviolet and Visible (UV-Vis) absorption spectroscopy, has been an indication that the reaction occurred as a result of the response of Cathepsin B with Z-Arg-Arg- pNA, leading to the formation of p-nitroaniline (pNA). Cathepsin B enzyme activation was first increased by synthesizing cathepsin B-nanoflowers. Then the reaction was initiated by determining the ideal working conditions in a sodium phosphate buffer with Z-Arg-Arg-pNA. Subsequently, 5% NaOCl, 17% EDTA, 2% CHX, and the synthesized AgNPs were added to the medium in different concentrations in different test tubes. The examination of each solution was carried out using UV-Vis. As a result of the experiments conducted, it has been observed that adding EDTA at different environmental concentrations changes enzyme activation and that enzyme activation also increases with the rise in EDTA concentration. It has been found that the addition of NaOCl and CHX to the environment results in a decrease in enzyme activation and that the increase in the concentrations of both solutions also leads to a reduction in enzyme activation. It has been observed that AgNPs directly inhibit the enzyme despite being added in varying concentrations. The findings of this study are significant for the development of an accessible, economical, and biocompatible solution that can halt the progression of cavities, particularly in the context of minimally invasive treatments in dentistry.