Bulanık çok kriterli karar verme yöntemleri ile rüzgar santrali yer seçimi
Wind farm location selection with fuzzy multi-criteria decision making methods
- Tez No: 730728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE AYÇA SUPÇİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
Enerji, günlük yaşamı devam ettirmek için hayati öneme sahiptir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı, özellikle son yıllarda güvenilir ve çevreye duyarlı kaynaklardan enerji elde etmek için ön plana çıkmaktadır. Hızlı büyüyen enerji teknolojilerinden biri olan, güvenilir ve çevre dostu rüzgar enerjisi, önemli yenilenebilir enerji kaynaklarından biridir. Bu çalışmada Denizli'de enerji sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın rüzgar santrali yer seçimi problemi ele alınmıştır. Çalışmada ilk olarak rüzgar santrali yer seçim problemi ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Çalışmada kullanılacak olan kriterler, literatürde en çok kullanılan kriterler arasından uzmanların gerçek hayatta dikkate aldığı kriterlere göre dört ana kriter, 18 alt kriter seçilmiştir. Bu çalışmada enerji karar verme problemlerinde ortaya çıkan belirsizliğin giderilmesi amacıyla üçgensel bulanık sayılarla entegre edilen Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemleri kullanılarak rüzgar santrali yer seçimi problemi ele alınmıştır. Kriterler ağırlıklarının belirlenmesi amacıyla B-SWARA yöntemi kullanılmıştır. Kriter ağırlıklarının elde edilmesi ile alternatiflerin sıralanması için belirlenen B-COPRAS, B-ARAS, B-MAIRCA ve B-RAFSI yöntemlerine başvurulmuş ve yer sıralamaları belirlenmiştir. Çalışma sonucu karar vericilere rapor edilmiş ve karar vericiler tarafından onay alınmıştır. Çalışma sonuçlarının tutarlılığın kontrol edilmesi amacıyla duyarlılık analizi yapılmıştır. Çalışmada kullanılan üçgensel bulanık sayılarla entegre edilen B-SWARA, B-COPRAS, B-ARAS, B-MAIRCA ve B-RAFSI yöntemlerinin rüzgar santrali yer seçimi problemlerinde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is vital to sustaining daily life. The use of renewable energy sources has come to the fore especially in recent years to obtain energy from reliable and environmentally friendly sources. One of the fastest growing energy technologies, reliable and environmentally friendly wind energy is one of the important renewable energy sources. In this study, the wind farm location problem of a company operating in the energy sector in Denizli is discussed. In the study, first, a literature review on the wind farm location selection problem was made. The criteria to be used in the study, four main criteria and 18 sub-criteria were selected according to the criteria that experts consider in real life, among the most used criteria in the literature. In this study, the wind farm site selection problem is discussed by using Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods integrated with triangular fuzzy numbers to eliminate the uncertainty in energy decision making problems. F-SWARA method was used to determine the criteria weights. F-COPRAS, F-ARAS, F-MAIRCA and F-RAFSI methods were used to rank the alternatives by obtaining the criterion weights and place rankings were determined. The results of the study were reported to the decision makers and their approval was obtained. Sensitivity analysis was performed to check the consistency of the study results. It was concluded that the F-SWARA, F-COPRAS, F-ARAS, F-MAIRCA and F-RAFSI methods integrated with triangular fuzzy numbers used in the study can be used in wind farm location problems.