Arap dilinde istifham edatları
Interrogative preposition in Arabic language
- Tez No: 73073
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN TURGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET İstifham, anlama isteği demektir. Önceden bilinmeyen birşeyi öğrenmek için birtakım özel edatlarla soru sormak şeklinde tarif edilmiştir. İstifham edatları, cümlelerin basma gelerek isteğin ifade edilmesini sağlayan kelimelerdir. İstifham edatları, 11 adettir. Bunların ikisi harf, dokuzu isimdir. Harf olan istifham edatlarından hemze, bazı dil bilginlerine göre, İstifham edatlarının aslıdır. İstifham edatları şunlardır: î (Hemze), ^î, *-***? k, Jia, J^ve Ja dir. Harf olan istifham edatlarının i'rabda yerleri yoktur. İsim olan diğer istifham edatları ise, normal isimler gibi merfu, mansub ve mecrur konumda olabilirler. Ancak cümlenin başında bulunmaları zorunlu olduğu için genellikle amillerine takdim edilirler. İstifham, bazen hakiki anlamı dışına çıkarak başka anlamlar ifade eder. Mecazen başka anlamda kullanılan istifham cümleleri ile önceden bilinmeyen birşeyi öğrenmek değil, duruma uygun başka amaçlar kastedilir. Bunlar, cümlenin gelişinden anlaşılır.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Interrogative is the request of understanding. It is defined as; asking question by some special prepositiuns for knowing something. Interrogative prepositions are question words that comes at the beginning of clauses and shows the will of getting information about anything. There are eleven interrogative prepositions, two of which are letters and nine of which are nouns. Hemze, which is one of the interrogative prepositions, according to some linguists, is the origin of interrogative prepositions. Interrogative prepositions are the followings: ft C C ft c. Interrogative prepositions which are letters do not have function in syntax. The other nouns can be merfu, mansub and mecrur just as other nouns. Yet as they must be at the beginning of clauses generally they come before their factors. Interrogative sometimes may have different meanings apart from their original meanings. By interrogative clauses used figuratively for different sense, the purpose is not getting information for something not known before but some other sense according tu context.