İskemik strokta serbest aminoasit profilinin incelenmesi
Investigation of FREE amino acid profile in ischemic stroke
  1. Tez No: 730731
  2. Yazar: HANDAN ZEYNEPLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Stroke, iskemi veya kanama nedeniyle serebral kan akımının fokal bozukluğundan kaynaklanan ani nörolojik fonksiyon kaybıyla sonuçlanan bir hastalık olup, yılda yaklaşık 5.5 milyon gibi yüksek ölüm oranıyla dünya çapında ikinci en büyük ölüm nedenidir. Bu nedenle hastalığın tanısı ve tedavisinin takibi için yeni ve duyarlı biyobelirteçlerin meydana çıkarılması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı; iskemik stroklu bireylerin plazma serbest aminoasit profillerini inceleyerek tanı ve tedavide kullanım potansiyelini incelemektir. Çalışmamızda Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Bölümüne başvuran İskemik inme teşhisi konulan 35 sağlıklı ve 35 iskemik inme geçirmiş hastalardan plazma örnekleri alındı. Plazma serbest aminoasit profilleri LC-MS/MS yöntemiyle incelendi. Elde edilen verilerin istatistik analizi SPSS ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Stroke is a disease that results in sudden loss of neurological function due to focal impairment of cerebral blood flow due to ischemia or hemorrhage, and is the second largest cause of death worldwide, with a high mortality rate of approximately 5.5 million annually. Therefore, it is of great importance to reveal new and sensitive biomarkers for the diagnosis and follow-up of the treatment of the disease. The aim of this study; To examine the potential of use in diagnosis and treatment by examining the plasma free amino acid profiles of individuals with ischemic stroke. In our study, plasma samples were obtained from 35 healthy and 35 ischemic stroke patients who applied to Şanlıurfa Harran University Faculty of Medicine, Department of Neurology. Plasma free amino acid profiles were analyzed by LC-MS/MS method. Statistical analysis of the obtained data was done with SPSS.