İskemik strokta serum beyin natriüretik peptid (BNP) düzeyi ve mikroproteinüri
Brain natriüretic peptid (BNP) levels and microproteinuria in patients with ischemic stroke
  1. Tez No: 242978
  2. Yazar: İLKER BEBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HIZIR ULVİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalı?mada, akut serebral iskemili hastalarda serum Beyin Natriüretik Peptid (BNP) seviyesi ve 24 saatlik idrarda Mikroproteinüri seviyesi ölçüldü. BNP ve Mikroproteinüri seviyeleri ile Kranyal CT`de infarkt hacmi, infarkt yerle?imi ve prognozla ili?ki ara?tırıldı. Ayrıca çalı?maya alınan olguların tümünde Ht, DM, hiperkolesterolemi, sigara ve alkol kullanımı, atrial fibrilasyon, obezite ile serum BNP ve Mikroproteinüri seviyeleri arasındaki ili?ki ara?tırıldı.Çalı?maya 60 hasta ve kontrol grubu olarak 30 sağlıklı birey alındı.
Özet (Çeviri)
In this study, brain natriuretic peptid levels and microproteinuria levels per 24 hour measured in patients with acute cerebral ischemia. Infarkt volume and localization assigned with cranial computerize tomography and their correlation with BNP and microproteinuria levels were investigated. In addition, in all the cases in this study, the correlation between BNP and Microproteinuria levels with DM, Ht, hypercholesterolemia, smoking, alcohol intake, obesity, atrial fibrilation was investigated.60 patients and 30 healty individuals as control group were included in the study.