Mevcut bir İHA'da faydalı yükü arttırmak için kanat tasarımında yapılabilecek değişiklikler
Changes to wing design to increase payload in an existing UAV
  1. Tez No: 730732
  2. Yazar: SERHAT YUDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH CEMAL KUŞHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde tüm havacılık sektöründe, hava taşıtlarının taşıyabileceği yük miktarını arttırmak için çok ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Hava taşıtının taşıyabileceği faydalı yükü arttırmak için, kanat ve hava taşıtı geometrisi, malzemesi, imalatı ve tasarımı üzerinde çalışmalar ve geliştirmeler yapılmaktadır. Faydalı yükü arttırmak, sivil havacılıkta daha fazla yolcu, daha uzun uçuş süresi ve daha fazla kar demektir. Askeri tarafta ise daha fazla mühimmat, daha uzun uçuş süresi, daha gelişmiş gözetleme sistemi ve iletişim sistemi anlamlarına gelmektedir. Son 20 yıl içerisinde insansız hava araçlarına sivil havacılık ve savunma sanayi firmalarının yönelimi oldukça artmıştır. İletişim sistemlerinin gelişmesi ve yapay zeka teknolojisinin ilerlemesiyle beraber, insansız araç teknolojisi ciddi bir ilerleme kaydetmiş ve ivme kazanmıştır. Özellikle insansız hava araçlarının tehlikeli askeri operasyonlardaki başarıları sonrasında, savunma sanayi firmaları İHA'ları geliştirmek konusunda önemli çalışmalar gerçekleştirmekte ve bütçeler ayırmaktadır. Tez çalışması, ülkemiz savunma sanayi firmalarında üretilen İHA'lar içerisinden TUSAŞ Anka İHA'sı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Anka İHA'sının taşıyabileceği faydalı yükü arttırmak amacıyla, kanat yapısının uç kısmında gerçekleştirilen optimizasyon çalışmaları sonucu elde edilen çeşitli winglet ve split winglet yapıları eklenerek, seyir halinde maksimum irtifa ve hızda, çeşitli akış analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu sayede en optimum winglet ve split winglet yapısıyla, İHA'nın taşıma kuvvetinde elde edilebilecek en yüksek artışı sağlayarak, faydalı yükte direkt olarak bir artış sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the entire aviation industry is carried out important studies to increase the amount of payload that aircraft can carry. In order to increase the payload, researchs and developments are done on geometry, material, manufacture and design of aircrafts and wings. Increasing the payload means more passengers, longer flight times and more profits for civil aviation. On the military side, it means more ammunition, high endurance, more advanced surveillance system and communication system. In the last 20 years, the orientation of civil aviation and defense industry companies to unmanned aerial vehicles has increased considerably. Unmanned vehicle technology has made serious progress and gained momentum with the development of communication systems and the advancement of artificial intelligence technology. Especially after the success of unmanned aerial vehicles in dangerous military operations, unmanned defense industry companies carry out significant studies and budget for develop UAVs instead of manned vehicles. The thesis study was carried out on TUSAŞ Anka UAV, which is among the UAVs produced in defense industry companies in our country. In order to increase the Anka UAV's payload, various winglet and split winglet structures, which were obtained as a result of optimization studies, were added to the tip of the wing structure, and various flow analyzes were run at maximum altitude and speed while cruising. In this way, with the most optimum winglet and split winglet structure a direct increase was achieved in the payload, that the UAV can carry by providing the highest possible increase in the lift force of the UAV.