Marka değerinin ağızdan ağıza iletişim üzerindeki etkisi: Havacılık bölümlerindeki üniversite öğrencileri üzerinde bir araştırma
The effect of brand value on word of mouth communication: A research on university students in aviation departments
- Tez No: 730740
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENER ODABAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Education and Training, Public Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Küresel ölçekte havacılık sektörü hızlı adımlarla ilerlemekte ve gün geçtikçe kalifiye eleman ihtiyacı artmaktadır. Kalifiye eleman ihtiyacını kurum içi kurslar ile karşılamaya çalışan havacılık sektörü hem zaman hem de eğitim harcamaları yaparak maddi kayıplar yaşamaktadır. Günümüzde havacılık sektörüne kalifiye eleman yetiştirme görevini üniversiteler bir nebze de olsa üstüne almış durumdadır. Dolayısıyla bu durum, üniversiteler için marka değeri ve nihayetinde elde ettiği bu değeri hem sektöre hem de kendilerini tercih edecek öğrencilere yayma sorunsalını ortaya çıkarmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı marka değerinin ağızdan ağıza iletişim üzerindeki etkisini test etmektir. Araştırma, İstanbul ili içinde yer alan üniversitelerin havacılık bölümlerinde öğrenim gören ön lisans öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Örneklem seçiminde ise kolayda örneklem tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma verileri, anket tekniği ile toplanmıştır. Katılımcılara Google Form üzerinden dağıtılan anketlerden geçerli olarak kabul edilen 507 adet veri, SPSS 26 ve AMOS 21 programlarına aktarılmıştır. Bu kapsamda araştırma verileri ilk önce frekans, geçerlilik ve güvenirlik analizlerine tabii tutulmuştur. Bir sonraki aşamada normallik ve tanımlayıcı istatistikler incelenmiştir. Son olarak araştırma hipotezlerini test etmek maksadıyla Pearson Korelasyon ve Regresyon Analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda marka değerinin ağızdan ağıza iletişim üzerinde pozitif ve yüksek düzeyde bir ilişkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte marka değeri ile olumlu ağızdan ağıza iletişim arasında pozitif ve orta düzeyde, marka değeri ile olumsuz ağızdan ağıza iletişim arasında ise negatif yönde ve orta düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
On a global scale, the aviation industry is advancing rapidly and the need for qualified personnel is increasing day by day. The aviation industry, which tries to meet the need for qualified personnel with in-house courses, is experiencing financial losses by spending both time and training. Today, universities have taken over the task of raising qualified personnel for the aviation industry, albeit to some extent. Therefore, this situation raises the problem of brand value for universities and ultimately spreading this value to both the sector and the students who will prefer them. In this context, the main purpose of the study is to test the effect of brand equity on word of mouth communication. The research was carried out on associate degree students studying in aviation departments of universities in Istanbul. In the selection of the sample, the convenience sampling technique was used. Research data were collected by questionnaire technique. 507 valid data from the questionnaires distributed to the participants via Google Form were transferred to SPSS 26 and AMOS 21 programs. In this context, the research data were first subjected to frequency, validity and reliability analyzes. In the next step, normality and descriptive statistics were examined. Finally, Pearson Correlation and Regression Analyzes were conducted to test the research hypotheses. As a result of the research, it has been determined that brand equity has a positive and high level of relationship on word of mouth communication. However, it has been determined that there is a positive and moderate relationship between brand equity and positive word of mouth communication, and a negative and moderate relationship between brand equity and negative word of mouth communication.