Münziri'nin hadis kültüründeki yeri
Münziri's place in culture of hadith
  1. Tez No: 73076
  2. Yazar: MEHMET HADİ TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ZİYA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Araştırmamız, monografik bir tezdir ve El-Münziri hakkındadır. 581-656 yılları arasında yaşamıştır. Mısırlıdır ve büyük bir muhaddistir. Hadis, İslam hukuku ve İslam tarihi hakkında birçok kitap yazmıştır. Münziri, samimi, dindar ve zahid bir müslümandı. Fakat, kitaplarına pek sağlam olmayan hadisler alması yüzünden diğer hadisçiler tarafından eleştiriye tabi tutulmuştur. Münziri'nin en önemli eseri Terğib ve Terhib'dir. İslam dünyasında bu eseriyle tanınır. Bu eser üzerine, birçok haşiye, ta'lik, tahkik ve ihtisar çalışmaları yapılmıştır. Ve aynı zamanda Türkçe'ye de çevrilmiştir. Münziri, hayatının son zamanlarını Kahire'de bulunan“Darü'l- Hadisi'l-Kamiliyye”de İslami dersler vererek geçirmiştir. O, 22 eser ve değerli öğrencileri ardında bırakmıştır. Allah'ın selamı ve merhameti onun üzerine olsun Amin.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Our research is a monographic thesis. And it is about of AI- Munziri. He has been lived between in 581-656 years. He is from Egypt and a big famous traditioner. He has written a Jot of books about the tradition, Muslim jurisprudence and islamic history. Al-Munzin, was a sincerely religious Muslim, investigator, thinker and abstemious. His famous book's name is Terğib ve Terhib. He has started a new method in“Terğib ve't-Terhib's”literature. But he was criticized in about of non-strong traditions by other traditioners. Munzin's the best important work is“Terğib ve Terğib”. Munzırı is known more that bok in Islamic world. About of“Terğib ve Terhib”a lot of script, footnote, explanation and shortening have been made. And it also way translated to Turkish language. İn last times his life which 22 years he had teached islamic lessons in“Daru'1-Hadısı'l-Kamılıyya”, by Cairo. He has inheritanced 22 works and precious students. Peace be upon him, God's mercy, amen.