Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Diyarbakır ili yatırımları (sorunlar ve öneriler)
Investments in the Southeastern Anatolia Region and the Diyarbakır province: (problems and recommendations)
  1. Tez No: 73075
  2. Yazar: UFUK GÜRSOY YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TÜRKBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Tarihi boyunca insan hep en iyiyi, en güzeli aramıştır. Bu içgüdü onun diğer insanlarla ilişki kurma, mübadelede bulunma ve yeni şeyler üretmesini de sağlamıştır. İşte insanların gün geçtikçe artan bu ihtiyaçları ile ilgilenen ekonomi biliminin başlıca konularından biri de yatırımlardır. Toplumlar geliştikçe ortaya çıkan gelir anlayışı ve bundan tasarruf edilen miktarların, yani sermayenin başlıca kaynağını oluşturduğu yatırım olgusu insanın daha iyiye ulaşmak, daha müreffeh bir toplumda yaşamak isteğinin sonucunda ortaya çıkmıştır. Artan gelir seviyesi ile orantılı olarak artış gösterecek tasarruf meyli yatırımların ve dolayısıyla ülke ekonomisinin yükselme trendine girmesine vesile olacaktır. Ülke ekonomilerinde ve özellikle de ülkemiz ekonomisinde bölgesel kalkınma planlarında ele alınan başlıca konulardan biri de yatırımlardır. Ülke içinde sahip olunan yeraltı ve yerüstü zenginlikleri, hammadde varlıkları, işgücü, teknoloji, sermaye gibi unsurların verimli bir şekilde yatırıma dönüştürülebilmesiyle milli ekonomide göreceli büyümeler görülebilecektir. Bölgesel ekonominin canlandırılması için çeşitli proje uygulamaları, teşvik sistemleri gibi formüller aranmıştır. Ülkemizde henüz kalkınmasını tamamlayamamış ve yatırımlar yönünde zayıf kalmış yörelerimizin başında gelen Güneydoğu Anadolu Bölgemiz ve özelde Diyarbakır ili araştırma konumuz olmuştur. Araştırmalarımızda, sadece Diyarbakır ilinin değil genel anlamda Güneydoğu Anadolu bölgemizdeki yatırımların gelişimi ele alınarak yatırım konusunda yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerinin bölgesel niteliklerine de atıfta bulunulmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda; bölgede yaşanan yatırım sorunlarının incelenmesi sürecinde,. Bu sorunların çözümlenmesi ile ülke ekonomisine sağlayacağı katkı göz önünde bulundurulmalı,. Alınacak tedbir ve geliştirilecek yatırımı arttırıcı sistemlerde yerinde çözüm arayışları ve yerel kuruluşlara ağırlık verilmeli,. Özellikle bölgedeki toplumsal sıkıntılar da hesaba katılarak, geniş çaplı 'Bölgesel Strateji Merkezi' oluşturulmalı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During the history, man has always saught the best and finest of everything. This instinct has enable him to get into contact and to exchange with other people, and to produce new things. One of the main fields of the economics, which is concerned with increasing needs of people, is the investments. As societies grow, emerging income understanding and the amount saved from this, that's investment phenomenon which constitutes the principle resource of capital has resulted from the desire of man to attain better and to live in a more prosperous society. t Along with increasing income level, savings tendency which will rise accordingly would cause the investments, and thus nation's economy to get into a mounting trend. In nations' economies, especially in our country's economy, the basic subjects taken up in regional development plans is the investments. Through effective transformation of the factors owned by a country, underearth and surface assets, raw materials, workforce, technology and capital, relative growths can be seen in national economy. For improvement in regional economy, some formula such as various scheme applications and promotional systems have been researched. The Sourteastern Anatolia Region, which has not accomplished its development yet and which is still at the head of backward regions, has been the main subject of our study. In the study, we have dealt with the trend of investments not only in the Province of Diyarbakır but also in the Southeastern Anatolia Region, and we have tried to refer to challenges experienced in terms of investment and key recommendations. In this respect, during investigation of investment problems experienced in the region, it was concluded that;. Solution of this problems and the contribution it would make to the national economy should be taken into account,