Münîrî'nin Gülşen-i Ebrâr ve Ma'den-i Esrâr Mesnevisi
The Gülşen-i Ebrâr and Ma'den-i Esrâr Mesnevi of Münîrî
- Tez No: 145506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN AKKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 620
Özet
Müniri 16. yüzyılda yaşamış bir şairdir. Asıl adı, doğum ve ölüm tarihi tesbit edilemeyen şair, Gülşen-i Ebrar ve Maden-i Esrar adlı 5213 beyitten oluşan bu mesneviyi Kanuni Sultan Süleyman'ın oğlu Şehzade Selim adına düzenlemiştir. Mesnevinin tesbit edilen tek nüshası müellif hattı olup Atatürk Üniversitesi Seyfettin Özeğe Kitaplığı Agah Sun Levent'ten satın alman yazmalar arasında 100 numarayla kayıtlıdır. Eser, Feridüddin Attar'ın Bülbülname' sinin çevirisidir. Bununla beraber bu eser, başka hikayelerle de zenginleştirilmiş, tasavvufi ve ahlaki konular üzerinde durularak ve bu konular hakkında öğüt verilerek genişletilmiş bir mesnevidir. Bu konular ayet ve hadislerle Farsça beyitlerle ömeMendirilrniştir. Bu çalışmada eserin şairi Müniri ve Müniri mahlaslı diğer şairler tanıtıldı, bülbülnameler hakkında bilgi verildi. Eser şekil ve muhteva açısından değerlendirilip incelendi. Orijinal metnin çevriyazısı yapılarak günümüz Türkçesiyle sadeleştirildi. Esere fonksiyonel bir sözlük ve dizin eklendi.
Özet (Çeviri)
Müniri is a poet who lived in the 16th century. The original name, birth and death dates of the poet are unknown. He produced the mesnevi Gülşen-i Ebrar and Maden-i Esrar which consists of 5213 couplets, and presented it to Şehzade Selim the son of Süleyman the Magnificent. The only copy of the mesnevi discovered is recorded as the 100th number among the manuscripts purchased from Agah Sırrı Levent at Central Library of A.Ü (Seyfettin Özeğe). The work is translated from Bülbülname of Feridtiddin Attar. It is also an enlarged mesnevi giving advice on religious and moral issues through some other stories. These issues are illustrated with verses and hadis and Persian couplets. Our study is intended to introduce Müniri, the poet of this work, and the other poets having the nickname of Müniri. It also gives information on bülbülnames. The work is analyzed in terms of form and content. The original text is translated and simplified into our present-day Turkish. Also, functional glossary and index is added to the work.