Deneysel multiple skleroz oluşturulan sıçanlarda farklı biyotin formlarının MİR-21, MİR-107 VE MİR-122 ile PI3K/AKT sinyal yolağı üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of different biotin forms on miR-21, miR-107 and miR-122 and PI3K/Akt signaling pathway in experimental multiple sclerosis induced rats
- Tez No: 730791
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TUZCU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Nöroloji, Biology, Physiology, Neurology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Fırat Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bağışıklık sistemi hücrelerinin miyelin kılıfına ve merkezi sinir sistemi yapılarına zarar vermesi sonucu gelişen Multiple Skleroz (MS), en sık görülen nörolojik hastalıktır. Biyotin takviyesi MS hastalığının ilerlemesini geciktirerek bireylerin yaşam kalitesini arttırmaktadır. Magnezyum (Mg) sinir hücrelerinde iletimi sağlayan nörotransmitter maddelerin alınım ve salınımının kontrolünde rol oynar. Ancak, Mg ve Biyotinin kombine kullanımı ile ilgili çalışmalara literatürde rastlanılmamıştır. Bu çalışmada, sıçanlarda lizolesitin (LPC) ile oluşturulan demiyelinizasyon sonrası deneysel MS modelinde Biyotin ve Magnezyum Biyotinatın (MgB) etkileri araştırılmıştır. Çalışmada, toplam 42 adet Wistar albino sıçan 6 gruba ayrıldı. i: Kontrol; tek doz % 0.9 fizyolojik serum verilen sıçanlar. ii: LPC; tek doz % 0.9 fizyolojik serum içerisinde % 1 oranında hazırlanmış LPC verilen sıçanlar. iii: LPC+BI: LPC ve 0.9 mg D-biyotin verilen sıçanlar. iv: LPC+BII: LPC ve 9 mg D-biyotin verilen sıçanlar. v: LPC+MgBI: LPC ve 0.9 mg biyotin (MgB) verilen sıçanlar. vi: LPC+MgBII: LPC ve 9 mg biyotin (MgB) verilen sıçanlar. D-biyotin ve MgB, 7 hafta süreyle günlük oral gavaj olarak uygulandı.
Özet (Çeviri)
The most common neurological disease Multiple Sclerosis (MS), is caused by myelin sheath damage to immune system and central nervous system structures. Biotin supplementation delays the progression of MS and improves the life quality of individuals. Magnesium (Mg) plays a role in the uptake and release of neurotransmitter substances transmitted in nerve cells. Yet, no studies found in the literature on combining Biotin and Mg. In this study, the effects of Biotin and Magnesium-Biotinate (MgB) were investigated, after lysolecithin (LPC) induced demyelination in the experimental MS model. Total 42 Wistar albino rats were divided into 6 groups. i:Control; rats given a single dose of 0.9% saline. ii:LPC; given a single dose of 1% prepared LPC in 0.9% saline. iii:LPC+BI; rats given LPC and 0.9 mg d-biotin. iv:LPC+BII; rats given LPC and 9 mg of d-biotin. v:LPC+MgBI; rats given LPC and 0.9 mg of MgB. vi:LPC+MgBII; rats given LPC and 9 mg of MgB. Biotins were given orally daily for 7 weeks.