Yeşil binalarda katı atık yönetimi
Solid waste management in green buildings
- Tez No: 730792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde iklim değişikliğinin artmasındaki en önemli nedenlerden biri geleneksel olarak inşa edilen binalardır. Geleneksel binaların proje, inşaat ve işletme aşamasında oluşan karbon salınımı, harcanan enerji, su ve ortaya çıkan atıkların çevreye çok fazla zarar verdiği gözlenir. Bu binaların çevreye verdiği aksi tesirleri azaltabilmek için sürdürülebilir, doğaya duyarlı, doğada bulunan kaynakların en iyi sonuç verecek şekilde kullanıldığı yapılar tasarlanmak istenmiştir. Bu noktada yeşil bina kavramı ortaya çıkmıştır. Yeşil binalardaki temel amaç tüketimleri ve katı atık oluşumunu en aza indirmek, suyu ve enerjiyi daha verimli kullanarak insanların doğayla en verimli şekilde bütünleşmesini sağlamaktır. Yeşil bina tasarımları, atık oluşumunu minimize ederek ve geri dönüşümlü malzeme kullanarak sürdürülebilir kalkınmaya büyük ölçüde destek vermiştir. İnşaat sektöründeki atıkları hafriyat atıkları ve yapı yıkıntıları oluşturur. Bu noktada geri dönüşümlü malzeme kullanılması atık oluşumunu azaltır. Yapıların çevresel başarılarının yükselmesine destek vermek amacıyla yapı sektöründe milletlerarası ve milli çapta birden fazla yeşil bina sertifika sistemi ortaya çıkmıştır. Yeşil bina sertifikasyon sistemlerinden en çok tercih edilen LEED ve BREAM sertifikasyon sistemleridir. Bu çalışmada, LEED sertifikasına sahip Konya Bilim Merkezi ve Konya Tropikal Kelebek Bahçesi Müzesi örneği katı atık yönetimi konu alınmıştır. Konya Bilim Merkezi ve Konya Tropikal Kelebek Bahçesi Müzesinde sıfır atık prensibine göre katı atıklar sınıflarına göre ayrılmış ve geri kazanımı sağlanarak döngüsel ekonomiye ve çevreye katkısı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, one of the most important reasons for the increase in climate change is the traditionally built buildings. It is observed that carbon emissions, spent energy, water and wastes generated during the project, construction and operation phases of traditional buildings cause a lot of damage to the environment. In order to reduce the adverse effects of these buildings on the environment, it was desired to design sustainable, nature-sensitive structures where the resources found in nature are used in the best way possible. At this point, the concept of green building has emerged. The main purpose of green buildings is to minimize consumption and solid waste generation, to use water and energy more efficiently and to integrate people with nature in the most efficient way. Green building designs have greatly supported sustainable development by minimizing waste generation and using recycled materials. The wastes in the construction sector are excavation wastes and building debris. At this point, the use of recycled materials reduces waste generation. In order to support the improvement of the environmental achievements of the buildings, more than one international and national green building certification system has emerged in the construction sector. The most preferred green building certification systems are LEED and BREAM certification systems. In this study, solid waste management is the subject of LEED certified Konya Science Center and Konya Tropical Butterfly Garden Museum. In Konya Science Center and Konya Tropical Butterfly Garden Museum, solid wastes were separated according to their classes according to the zero waste principle and their contribution to the circular economy and environment was determined by recycling them.