Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan 36-72 aylik çocuklarda duyu modülasyonu ve mizaç ile ilgili davranışsal yanıtlar arasındaki ilişki
The relationship between sensory modulation and temperament-related behavioral responses in children aged 36-72 months with attention deficit and hyperactivity disorder
- Tez No: 730809
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanısını almış 36-72 aylık çocuklarda duyu modülasyonu ve mizaç ile ilgili davranışsal yanıtlar arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya 36-72 aylık DEHB tanısı almış 40 çocuk, tipik gelişim gösteren 40 çocuk katılmıştır. Bireylerin duyu modülasyonunu değerlendirmek için DUNN Duyu profili, mizaç ile ilgili davranışsal yanıtlar arsındaki ilişkiyi değerlendirmek için Çocuk Davranış Listesi Kısa Formu (ÇDLKF) kullanılmıştır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan ve tipik gelişim gösteren çocukların duyu modülasyonu ve mizaç ile ilgili davranışsal yanıtları arasındaki fark Student T test Testi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been done by the aim of examining the effect of the relationship between sensory modulation and behavioral responses related to temperament in 36- 72 months old children diagnosed with the attention deficit and hyperactivity disorder (ADHD). The study has been conducted on eighty children, forty of whom were diagnosed with the disorder and forty of whom were healthy. DUNN Sensory profile has been used to evaluate the sensory modulation of individuals; and Child Behavior Checklist (CBCL) has been used to evaluate temperament-related behavioral responses. The difference between sensory modulation and temperament-related behavioral responses of children with ADHD and typical development was examined using the Student's T-test.