Tesis içi parça tedarik sisteminin tasarımı ve optimizasyonu
Design and optimization of in-plant parts supply system
- Tez No: 730811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM GÖLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Milk-run sistemi işletmelerin en büyük maliyet giderlerinden birisi olan malzeme transfer giderlerini düşürerek tesis içerisindeki bilgi ve yarı mamul akışını sağlamaktadır. Bu çalışmada yedek parça imalatı yapan bir fabrikanın geleneksel yöntemlerle tesis içinde yürüttüğü malzeme tedarik sistemi ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, malzeme tedariğinde kullanılan araç sayısını ve kat edilen mesafeyi en aza indirgeyerek istenilen malzemeleri istenilen birimlere uygun rotaları kullanarak ulaştıran yeni bir malzeme taşıma politikası oluşturmaktır. İlk önce tesisin mevcut yerleşim düzeni ve iş akışına uygun rotalar belirlenmiştir. Daha sonra belirli bir zaman periyodu içerisinde atölyelerin talepleri, taşıma araçlarının kapasitelerine uygun olacak şekilde yüklenerek yeni bir malzeme dağıtım döngüsü oluşturulmuştur. Milk-run adı verilen bu dağıtım seferleriyle fabrikada belirli bir düzen olmaksızın taşınan malzemeler, düzenli ve sık aralıklara taşınarak üretim hattındaki gecikmeleri engelleyerek planlanan zamanda imalatın tamamlanmasını sağlayacaktır. Problem karma tam sayılı doğrusal programlama modeli ile modellenmiştir. Sonuçta Milk-run tasarımının kullanılmasının daha az sayıda araç kullanımı ile daha kısa zaman ve maliyetlerde standartlaşmış bir düzenin tesis edilerek sistem verimliliğinin artırıldığı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Milk-run system provides information and semi-product flow within the facility by reducing material transfer expenses, which is one of the biggest cost expenses of enterprises. In this study, the logistics activities carried out by a factory that manufactures spare parts in the facility by traditional methods are discussed. The aim of the study is to create a new material transport policy that minimizes the number of vehicles used in material supply and the distance traveled and delivers the desired materials to the desired units using appropriate routes. First, routes suitable for the existing layout and workflow of the facility have been determined. Then, within a certain period of time, the demands of the workshops were loaded in accordance with the capacities of the transport vehicles and a new material distribution cycle was created. With these distribution flights called milk-run, materials transported in the factory without a specific order will be transported to regular and frequent intervals, preventing delays in the production line and ensuring the completion of production at the scheduled time. The problem hash was developed using a linear mathematical model with a full number. As a result, it has been revealed that the use of Milk-run design increases the efficiency of the system by establishing a standardized layout in less time and costs with the use of fewer vehicles.