Design and analysis of order accumulation and sortation systems (OASS)
Sipariş toplama ve sıralama sistemlerinin tasarımı ve analizi
- Tez No: 290245
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRETTİN ELDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tedarik zinciri yönetiminde, tedarikçi, üretici ve müşteri arasında depo vardır. Depoların işlevleri arasında sipariş toplama ve hazırlayıp müşteriye gönderme vardır. Depoda siparişler toplanırken sıkça tercih edilen yöntemlerden bir tanesi, bölge atama (zone picking) yöntemidir. Siparişleri toplayan işçiler kendilerine atanan bölgelerden müşterilere gönderilmek üzere paketleri hazırlarlar. Bu yöntemle toplanan paketler sevkiyat alanına diğer siparişlere ait paketlerle karışmış olarak gelirler. Siparişlerin müşteriye teslim edilmeden önce ayrıştırılması (sorting) yani aynı siparişe ait paketlerin bir araya getirilmesi gerekir. Sipariş toplama gibi sipariş ayrıştırma süresi de sistemin performansını direk etkileyen depo içi faaliyetlerdendir. Bu tezde sipariş ayrıştırma sistemi detaylı olarak incelenmiş ve ayrıştırma süresini etkileyen parametreler ortaya konulmuştur. Konveyörlerin uzunlukları, hızları, paketlerin dalga halinde gönderilmesi, dalga büyüklüğü, ayrıştırma şeritlerinin sayısı ve ayrıştırma stratejisi başlıca para metlerdir. Bu çalışmada farklı ayrıştırma stratejileri ve farklı konveyör modelleri analiz edilmiştir. Mevcut analitik modeller bütün siparişlerin aynı büyüklükte olduğunu kabul eder. Bu varsayım esnetilerek, farklı büyüklükteki siparişlerin durumları dikkate alınmış ve simülasyon yöntemi ile ayrıştırma stratejileri çeşitli tasarımlar üzerinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Supply Chain, the warehouses are located between supplier, manufacturer and end user. Some of the essential functions of the warehouses are order picking, packaging and shipping to the customers. While the orders are picked by workers, the most preferred method is zone picking procedure. The pickers who are responsible for one region prepare the packages, in order to send them according to the customers? needs. Thus, we encounter mixed accumulated packages which are waiting for shipping. Those should be sorted before sending to customer by putting together same items in one order together. This process called Order Sortation process affects performance directly like the other processes in warehouse. In this thesis, Order sortation strategies are examined in detail and related parameters are introduced. Length and speed of the conveyor, wave algorithm, size of the wave, number of the sortation lanes, and sortation strategies are the main parameters. Different types of sortation strategies and different types of conveyor configurations are analyzed. In available researches, all analytical models assume the same order size. This assumption will be relaxed and sortation strategies will be assessed using simulation tool by taking into account different size of order.