Avrupa Birliği – Türkiye arasında 2016 geri kabulanlaşmasının ticari ve siyasi yansımaları
European Union - Turkey 2016 between readmissioncommercial and political reflections of the agreement
- Tez No: 730813
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İçinde bulunduğumuz dönemde Türkiye ve Avrupa Birliği arasında var olan göç diyaloğu, Suriye, Irak, İran gibi iç savaşın yoğun bir şekilde yaşandığı ve iç huzurun sağlanamadığı ülkelerden çıkıp gelen vatandaşlarla birlikte daha da artmaktadır. Avrupa Birliği'nin güvenlik endişesi ile birlikte göç politikalarına yön vermesi ve Avrupa Birliği ile Türkiye'nin göç konusunda gerçekleştirdiği işbirliği Türkiye'nin de bu alana dair mevzuatlarının farklılaşmasına yol açmıştır. Avrupa Birliğine aday bir ülke olan Türkiye düzensiz göçün engellenebilmesi, göçe dair Avrupa Birliği uygulamalarının benimsenmesi ve idari kapasitenin geliştirilmesi konularında çeşitli politikalar geliştirmiş ve bu konuda bazı anlaşmalar imzalamıştır. Tezin amacı yaşanan göçlerin ülkeler üzerindeki etkilerinin yanı sıra Türkiye ve AB arasında gerçekleştirilen geri kabul anlaşmasının siyasi ve ekonomik boyutlarını ortaya koyabilmektir. Hazırlanan çalışmanın ilk bölümünde göç ve göç olgusunun ana hatlarına değinilmiş, meydana getirdiği etkiler detaylandırılmıştır. İkinci bölümde ise Türkiye ve AB 2016 anlaşması ekonomik veriler ve değerlendirmesi yapılmıştır. Mevcut resmi veriler yanında akademik ve medyatik bilgi ve belgelerden faydalanılmıştır. Araştırma göçün ülkeler üzerinde ne gibi etkiler doğurduğu hakkında bilgi vermenin yanı sıra tarihte yaşanan göçlerin etkilerini ortaya koyduğundan bir rehber niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In the current period, the migration dialogue between Turkey and the European Union is increasing with the citizens coming from countries such as Syria, Iraq and Iran, where civil war is intense and where inner peace cannot be achieved. The European Union's directing migration policies with security concerns and the cooperation between the European Union and Turkey on migration have led to the differentiation of Turkey's legislation in this area. As a candidate country for the European Union, Turkey has developed various policies and signed some agreements in order to prevent irregular migration, to adopt European Union practices regarding migration and to improve administrative capacity. The aim of the thesis is to reveal the political and economic dimensions of the readmission agreement between Turkey and the EU, as well as the effects of immigration on countries. In the first part of the study, the main lines of migration and migration are mentioned and the effects it creates are detailed. In the second part, Turkey and EU 2016 agreement economic data and evaluation were made. In addition to the existing official data, academic and media information and documents were used. The research is a guide since it reveals the effects of migration in history, as well as giving information about the effects of migration on countries.