Çocuk diş hekimliğinde farklı polisaj prosedürleri ile kullanılan restoratif materyallerin yüzey pürüzlülüğü ve renk değişimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of surface roughness and color changes of restorative materials used with different polishing procedures in pediatric dentistry
  1. Tez No: 730874
  2. Yazar: ÖYKÜ PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE BOLGÜL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda çocuk diş hekimliği kliniklerinde kullanılan 4 farklı restoratif materyalin (Equia Forte, G-aenial Universal Injectable, Fill-up, Estelite Universal Flow Super Low) 4 farklı polisaj prosedürü (Sof-Lex, OptiDisc, Identoflex Composite Polisher, Super-Snap) uygulaması sonucu yüzey pürüzlülüğü ve renk stabilitesi özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Her bir restoratif materyalden 32 adet olacak şekilde toplamda 128 adet örnek 4 farklı polisaj prosedürü ile cilalanmak üzere üretici firmaların talimatları doğrultusunda her bir materyal 6 mm çapında, 2 mm yüksekliğinde polietilen kalıplar içerisine yerleştirilerek hazırlanmıştır. (n=8) Bitim ve cila işlemlerinin ardından örnekler 24 saat 37°C distile suda bekletilmiştir. Ardından örneklerin yüzey pürüzlülüğü ve renk stabilitesi ölçümleri yapılmıştır. Yüzey pürüzlülüğü testi ölçümleri için Mustafa Kemal Üniversitesi Teknoloji ve Ar-Ge Uygulama ve Araştırma Merkezinde bulunan Hysitron TI 950 TriboIndenter cihazı kullanılmıştır. Renk stabilitesini belirlemek için bir spektrofotometre cihazı (VITA Easyshade® Advance 4.0 (VITA Zahnfabrik, Bad Sackingen, Germany) kullanılmıştır. Daha sonra örnekler kola çözeltisi içerisinde 1 hafta boyunca bekletilmiş ve sonrasında final renk ölçümleri yapılmıştır. Renk farkları CIEDE 2000 sistemine göre kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In our study, 4 different polishing procedures (Sof-Lex, OptiDisc, Identoflex Composite Polisher, Super-Snap) application of 4 different restorative materials (Equia Forte, G-aenial Universal Injectable, Fill-up, Estelite Universal Flow Super Low) used in pediatric dentistry clinics as a result, it was aimed to evaluate the surface roughness and color stability properties. Materials and Methods: A total of 128 samples, 32 from each restorative material, were prepared by placing each material in 6 mm diameter, 2 mm high polyethylene molds to be polished with 4 different polishing procedures in accordance with the manufacturer's instructions.( n=8) Samples after finishing and polishing processes. It was kept in distilled water at 37°C for 24 hours. Then, surface roughness and color stability measurements of the samples were made. Hysitron TI 950 TriboIndenter device in Mustafa Kemal University Technology and R&D Application and Research Center was used for surface roughness test measurements. A spectrophotometer device (VITA Easyshade® Advance 4.0 (VITA Zahnfabrik, Bad Sackingen, Germany) was used to determine the color stability. Then the samples were kept in the coke solution for 1 week and then the final color measurements were made. Color differences were recorded according to the CIEDE 2000 system. Results: The lowest surface roughness values were observed in the G-aenial material, and the highest surface roughness values were observed in the Equia material.