Geleneksel sanallaştırma teknolojileri ile konteyner mimarisinin karşılaştırılması
Comparison of traditional virtualization technologies with container architecture
  1. Tez No: 730898
  2. Yazar: RECEP KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ÖZEKES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, sanallaştırma ve konteyner mimarilerinin performans karşılaştırmasına ilişkin bir yüksek lisans tezidir. Çalışma, sistemleri yük altında olmadan, rastgele yükler altında ve web sunucu barındırma uygulaması şeklinde üç ayrı periyotta ele almaktadır. Tezde, sanal makineler ile konteyner sistemlerin paylaştığı işlemci, bellek ve disk depolama bileşenleri üzerinde gözlemler yapılmıştır. Deneyler yapılırken, stess-ng, apache becnhmark ve gnplot uygulamalarından yararlanılmıştır. Gözlemlerden elde edilen bulgular tablo ve grafikler halinde sunulmuştur. Sistemler test edilirken sanal makinelere Ubuntu 22.04 işletim sistemi kurulmuştur. Konteynerler için ise Docker CE yazılımının 20.10.14 versiyonu kullanılmıştır. Deneyler, hangi mimarinin diğerinden daha hızlı ve performanslı çalıştığını göstermek için hem normal hem de yük altındaki sistemler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, uygulanan tüm testlerin sonuçlarında konteynerler sanal sunuculardan daha hızlı çıkmıştır. Bazı test ve periyotlarda sanal makineler ile konteynerler sonuç aralıkları yakın olsa da konteynerlerin sanal makinelerden daha üstün olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work is a master's thesis on the performance comparison of virtualization and container architectures. The study treats systems in three separate periods, with no load, under random loads, and in the form of a web server hosting application. In thesis, observations were made of processor, memory and disk storage components shared by virtual machines and container systems. While experimenting, stess-ng, apache benhmark and gnplot applications were used. The observations were presented in tables and graphics. Ubuntu 2.04 operating system is installed on virtual machines when testing systems. For containers, the 20.10.14 version of the Docker CE was used. Experiments were conducted on both normal and under load systems to demonstrate which architecture works faster and more efficiently than the other. Consequently, containers came out faster than virtual servers in the results of all tests. In some tests and periods, although the result ranges of virtual machines and containers are close, it has been determined that containers are superior to virtual machines.