Turboprop motorlarda kirlenme ve yıkama yöntemlerinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of contamination and washing methods in turboprop engines
  1. Tez No: 730906
  2. Yazar: MUHAMMET ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ALBAYRAK ÇEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında, C-130 Hercules uçağına ait T56 turboprop motorun servis sürecinde sıcak bölgelerinde (kompresör, türbin, yakıt nozulları, yanma odaları) meydana gelen kirlenmeler, bu kirlenmelerin sadece kompresör üzerinden yapılan motor yıkaması ile etkin olarak temizlenememesi sonucunda meydana gelen hasarlanmalar ve bazı motor verilerinin (Tork, TIT, Performans) değişimi üzerinde durulmuştur. T56 turboprop motorunun yıkama yapılmadan, sadece kompresör üzerinden yıkama yapılarak hem kompresör hem de yakıt nozulları vasıtasıyla yanma odası ve türbinin yıkanması durumlarında motor verilerinin değişimleri (Tork, TIT, Performans) incelenmiştir. Motor performans değeri yıkaması yapılmayan motor, sadece kompresör yıkaması yapılan motor ve hem kompresör hem de yakıt nozulları vasıtasıyla yanma odası ve türbinin yıkanması durumları için Python yazılımı vasıtasıyla elde edilen grafiklerle karşılaştırılmıştır. Ayrıca T56 motoruna ait yıkama durumlarına göre ekserji hesaplamaları yapılmıştır. Kompresör yıkamasına ilaveten yapılan yanma odası ve türbin yıkama yönteminin avantaj ve dezavantajları ortaya konulmuş, motor sıcak bölge çatlaklarının önlenerek malzeme ömrünün arttırılması, işletme maliyetinin düşürülmesi amaçlanmış ve motor performansına katkısının %3,39 olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the contamination and engine washing that occurs during the service process of the T56 turboprop engine is emphasized. The changes in the engine data (Torque, Turbine Inlet Temperature and Performance) were examined in the cases of washing the combustion chamber and turbine through both the compressor and fuel nozzles, without washing the T56 turboprop engine, without washing the compressor. The engine performance value was compared with the graphs obtained by Python software for the engine without washing, the engine with only compressor washing and the engine washing. In addition, exergy calculations were made according to the washing conditions of the T56 engine. In addition to the compressor washing, the advantages and disadvantages of the combustion chamber and turbine washing method, it was aimed to increase the material life by preventing the engine hot zone cracks, to reduce the operating cost, and it was observed that its contribution to the engine performance was 3.39%.