Sabit mıknatıslı senkron motorun alan yönlendirmeli kontrolü üzerine simülasyon çalışması
Simulation study on field-directed control of fixed magnet synchron motor
  1. Tez No: 730907
  2. Yazar: MUSTAFA GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN SALİHMUHSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüz teknolojisindeki gelişmeler her alanda olduğu gibi elektrik makinalarında da görülmektedir. Bu yaşanan gelişmeler hem makinenin performansını arttırmaya yönelik hem de motor boyutlarını küçültmeye yönelik katkı sağlamayı hedeflemektedir. Sabit mıknatıs teknolojisi motorlarda kullanılmakta ve gelişmekte olan bir alandır. Geçtiğimiz yüzyılda mıknatıs teknolojisinde yaşanan gelişmeler sonucu Sabit Mıknatıslı Senkron Motorun (SMSM) kullanımı giderek yaygınlaşmıştır. Üstün performans istenen uygulamalarda; yüksek moment, yüksek güç, yüksek verim ve düşük ses gibi üstünlükleri sabit mıknatıslı senkron motorun endüstride kullanılan diğer alternatif akım (AA) motorlara göre daha yaygın kullanılmasını sağlamıştır. Bu çalışmada, sabit mıknatıslı senkron motorun yapısı ve matematiksel modeli verilmiş, kontrol yöntemleri incelenmiş ve endüstriyel uygulamalarda en yaygın kullanılan kontrol yöntemi olan alan yönlendirmeli kontrol metodu ile Matlab/Simulink simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen bu çalışmada SMSM'lerin farklı yüklere vereceği akım, hız ve moment tepkileri incelenmiş ve literatüre katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The developments in today's technology can be seen in electrical machines as well as in every field. These developments aim to contribute to both increasing the performance of the machine and reducing the engine dimensions. Permanent magnet technology is used in motors and is an emerging field. As a result of the developments in magnet technology in the last century, the use of Permanent Magnet Synchronous Motor (SMSM) has become increasingly widespread. In applications where superior performance is required; Its advantages such as high torque, high power, high efficiency and low noise have enabled permanent magnet synchronous motor to be used more widely than other alternating current (AC) motors used in the industry. In this study, the structure and mathematical model of the permanent magnet synchronous motor are given, the control methods are examined, and the Matlab/Simulink simulation is carried out with the field oriented control method, which is the most widely used control method in industrial applications. In this study, current, velocity and torque responses of SMSMs to different loads were examined and it was aimed to contribute to the literature.