Prostat kanseri'nin tanısında tiyol/disülfid dengesinin önemi var mıdır?
Is thiol/disulphide homeostasis important in prostate cancer diagnosis?
- Tez No: 730937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Oksidatif stresin, prostat kanseri gelişiminde ve progresyonunda önemli role sahip olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada prostat kanseri ile oksidatif stresin önemli bir göstergesi olan Tiyol/Disülfid Dengesi arasındaki ilişkiyi inceledik. Gereç ve Yöntem: Etik Kurul onayını takiben (546/2015); üç farklı merkezde Temmuz 2015-2016 tarihleri arasında serum PSA≥ 2.5 ng/ml ve/veya normal olmayan parmak ile rektal muayene bulguları nedeni ile transrektal ultrasonografi eşliğinde prostat biyopsisi alınan 46-75 yaşları arasında 388 hasta çalışmaya dahil edildi. Tiyol/Disülfid Dengesi parametrelerinin plazma düzeyleri prostat kanseri olan ve olmayan hastalar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 62.9±7 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: It is known that oxidative stress plays an important role in both the initiation and the progression of prostate cancer. In the present study we assessed the relationship between prostate cancer and Thiol/Disulphide homeostasis as an important indicator of oxidative stress. Material and Methods: After Ethics Committee approval (546/2015); 388 patients aged between 46-75 years who undergone transrectal ultrasound guided prostate biopsies in three different centers between July 2015-2016 owing to serum PSA levels ≥ 2.5 ng/ml and/or abnormal digital rectal examination were involved in this study. The plasma levels of Thiol/Disulphide homeostasis parameters were compared in patients with and without prostate cancer. Results: The mean age of the patients was 62.9±7 years.