Blur assessment in sign language videos
İşaret dili videolarında bulanıklık değerlendirmesi
  1. Tez No: 730953
  2. Yazar: GİRAY NAİM ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE AKARUN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bulanıklık görsellerdeki hatları ve detayları dağıtır, dolayısıyla netliği düşürür. Bazen sanatsal değeri için istense de genelde bir noksan olarak görülür. Literatürde bulanık tespiti, segmentasyonu, ölçümü ve bulanıklığın giderilmesi gibi bulanık ile alakalı çeşitli problemler bulunur. Videolar ve fotoğraflar gibi görsel medyalarda bolca rastlanmasına karşın bulanıklık ile alakalı işaretlenmiş veri oldukça azdır. Bu durum eğitilmeleri için çok miktarda veri gerektiren derin öğrenme modellerinin kullanım olanaklarını kısıtlamaktadır. Bu modelleri kullanmayı mümkün hale getirecek kadar veri işaretlemek oldukça maliyetlidir. Biz bu tez çalışmasında, bulanıklık içeren/içermeyen görsellerin sınıflandırılması problemi üzerine çalışıyoruz. Ayrıca bulanıklığın derecesinin belirlenmesi ve görselde yerinin tespit edilmesi problemlerinde veri eksikliğine bir çare olarak zayıf gözetimin kullanımı ile ilgili araştırma ve deneylerde bulunuyoruz. Elde ettiğimiz sonuçları literatürde bulunan klasik metodlarınkilerle karşılaştırıyoruz. Üç tanesi işaret dili videolarından oluşan ve bir diğeri eylem tanıma videolarından meydana gelen toplam dört veri setinden alıp işaretlediğimiz kareleri bu çalışmalarımızda kullanıyoruz. Çalışmalarımızı bulanıklığın sık sık gözlendiği işaret dili videolarına yönlendirdik. İşaret dili, duyma engellilerin esas iletişim yöntemidir ve işaret dili tanıma çalışmaları bu sebeple büyük önem arz ediyor. Bulanıklığın veride bulunup bulunmadığının, eğer bulunuyorsa ne miktarda ve nerede bulunduğunun tespit edilmesi, işaret dili tanıma çalışmalarına da katkı sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Blur impairs the sharpness of visual features and the clarity of details. It may sometimes be desired for artistic effect. However, in general, it is regarded as a defect. There are different problems studied about blur, such as blur detection, segmentation, estimation, and deblurring, but despite its abundance in visual media such as photographs and videos, there is limited annotated data about blur. This lack of data inhibits the usage of deep learning models because they require a lot of annotated data. Annotating that much data is expensive and cumbersome. In this thesis, we investigate blur-vs-sharp classification using deep learning, also we experiment with weak supervision as a remedy against the lack of data for blur assessment and localization. We compare our results with the classical approaches found in the literature. We use the data we annotated from four different datasets, three of which are sign language datasets and the other one is an action recognition dataset. We focus our research on sign language videos where motion blur is frequently encountered. Sign languages are the primary communication method of Deaf community and for that reason sign language recognition (SLR) is an important task. Determining the intensity of blur and its location may be beneficial for SLR research.