İhmal edilmiş algol türü GI cep ve V746 cep çift yıldızlarının mutlak parametreleri
Absolute parameters of two neglected algol type binaries GI cep and V746 cep
- Tez No: 730952
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astrofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu yüksek lisans tezinde hedef çift yıldızlar olarak, ihmal edilmiş, literatürde üzerlerine az çalışma bulunan, Algol türü GI Cep ile V746 Cep çift yıldızları seçildi. GI Cep ve V746 Cep çift yıldızlarının fotometrik gözlemleri Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ulupınar Gözlemevinde bulunan teleskoplar ve bunlara bağlı CCD kameralar kullanılarak, tayfsal gözlemleri ise TUBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde bulunan ve 1.5 metre ayna çaplı teleskop ve buna bağlı tayfçeker kullanılarak yapılmıştır. Fotometrik gözlemlerin indirgenmesi ve analize hazır hale getirilmesi için Maxlm DL vb modern yazılımlar; tayfsal gözlemlerin indirgenmesi ve gözlenen çift yıldızların bileşenlerinin dikine hız ölçümleri için IRAF vb. yazılım paketleri kullanılmıştır. GI Cep ve V746 Cep çift yıldızlarının fotometrik ve tayfsal gözlemlerden elde edilen, sırasıyla, ışık ve dikine hız eğrileri, Wilson-Devinney yöntemi vb. literatürde yaygın kullanılan, modern ve güvenilir yöntemlerle analiz edilip, sonuçlar birleştirilerek gözlenen çift yıldızların mutlak parametreleri hesaplanmıştır. Ayrıca, bu yüksek lisans tez çalışmasıyla, ihmal edilmiş GI Cep ve V746 Cep çift yıldızlarının çok band ışık eğrileri, dikine hız eğrileri ve mutlak parametreleri, literatüre ilk kez kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, Algol-type binary stars (GI Cep and V746 Cep) were chosen as the target binary stars, which have been neglected, and there are few studies on them in the literature. Photometric observations of GI Cep and V746 Cep binary stars were made using telescopes at the Çanakkale Onsekiz Mart University Ulupınar Observatory and CCD cameras connected to them. Spectral observations were made using a 1.5-meter mirror diameter telescope and attached spectrograph at the TUBITAK National Observatory. Maxlm DL and IRAF were used to reduce photometric and spectral observations, respectively. Light and radial velocity curves were solved with the Wilson-Devinney method. Absolute parameters of the observed binary stars were calculated by combining the photometric and spectroscopic analyses results. In addition, with this master's thesis, the multi-band light curves, radial velocity curves and absolute parameters of these two neglected binary stars (GI Cep and V746 Cep) were brought to the literature for the first time.