İsveç'te meydana gelen ölümlü trafik kazalarının tamamen ortadan kaldırılması için geliştirilen stratejinin Türkiye için uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi
Traffic accidents in Sweden occur mortal developed strategies to completely eliminate the applicability to the assessment of Turkey
  1. Tez No: 233914
  2. Yazar: ÖZCAN KERİMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Trafik, Ulaşım, Accidents, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Türkiye'de trafik kazaları sonucu her yıl on bin civarında insan hayatını kaybetmekte, milyarlarca lira maddi hasar oluşmaktadır. Trafik kazaları sonucu meydana gelen ölüm sayısının düşürülebilmesi için bir an önce gerekli strateji belirlenmeli ve kararlılıkla uygulanmalıdır. Bu çalışmada ele alınan, İsveç'te başarılı bir biçimde uygulanma alanı bulan Sıfır Ölüm'ün Türkiye için uygulanması, sistemin barındırdığı çözüm önerileri nedeniyle zorunluluktur. Sıfır Ölüm projesinin başarılı bir biçimde Türkiye'ye uygulanabilmesi için öncelikle sorunun iyi tespit edilmesi, bu yönde bilimsel araştırmalar ve çalışmalar yapılması, planlama ve uygulama faaliyetleri için mevcut toplumsal tutumun ve davranışın değerlendirilmesinin çok yönlü olarak (ekonomik, sosyolojik, psikolojik) yapılması, elde edilen veriler ve değerlendirmeler neticesinde strateji oluşturulması ve uygulama aşamasına geçilmesi gereklidir. Başarının gereği için strateji ögelerinin sürekli kontrol edilmesi, kontroller sonucu görülen eksikliklerin tamamlanması ve hataların giderilmesi, giderilemeyen hataların ise tamamen kaldırılarak yerlerine yeni ögelerin bulunması, sistemin gerçekleşmesi için sürekli çalışma ve iyileştirme yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada; İsveç'in benimsediği 11 maddelik programın Türkiye'ye uygulanabilmesi için siyasi ve bürokratik yapı, yol kullanıcıları ve sistem uygulayıcıları, sorumluluk bilinci, davranış ve tutum dikkate alınarak Türkiye için yeniden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of traffic accidents in Turkey each year, around ten thousand people lost their lives, the billions liras to material damage. Traffic accidents that occur as a result of a moment ago to reduce the number of deaths needed to be identified and strategies should be implemented with determination. Addressed in this study received, in Sweden in the successful implementation of a blur for Turkey's implementation of vision zero, due to the requirement of the system's hosted solutions. Vision Zero successful projects in a way that can be applied to Turkey for the first issue to be determined well, the direction of scientific research and studies to be done, planning and implementation activities for the current social attitudes and behavior evaluation in multi-dimensional (economic, sociological, psychological) to be done, resulting data and assessment results and the strategy it is necessary to proceed to implementation phase. Necessary for the success of strategies of continuous control elements to control the deficit as a result of the completion and error correction of the errors that can not be resolved by removing the parts of new elements to the system to perform studies and continuous improvement must be made. In this study, Sweden's adoption of the 11-item program to Turkey to implement the political and bureaucratic structures, road users and the system of enforcement, responsibility, behavior and attitudes were assessed by taking into account again for Turkey.