Proflaktik serklaj atılan hastalarda doğum zamanlamasında nötrofil/lenfosit oranının önemi
- Tez No: 730967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR TOKDEMİR ÇALIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Proflaktik serklaj atılmış hastalarda serklaj öncesi bakılan nötrofil/lenfosit oranı (NLO) ve diğer inflamatuar parametrelerin doğum haftası ve yenidoğan bulgularını öngörme durumunu incelemektir. Gereç ve Yöntem: Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2009-2021 yılları arasında proflaktik serklaj atılmış 69 hastadan oluşan retrospektif tanımlayıcı bir çalışmadır. Serklaj öncesi bakılan inflamatuar parametrelerle doğum haftası, 1.dk APGAR, yenidoğan yoğun bakım (YDYB) ihtiyacı ilişkisi araştırılmıştır. Hastalar 34 hafta öncesinde doğum yapan (Grup 1) ve 34 hafta sonrası doğum yapan (Grup 2) hastalar olarak 2 gruba ayrılmıştır. Bulgular: Serklaj öncesi bakılan monosit/lenfosit oranı (MLO) (p=0,022) ve sistemik inflamatuar yanıt indeksi (SIRI) (p=0,061), doğum öncesi bakılan NLO (p=0,036), MLO (p=0,023), sistemik immün inflamasyon indeksi (SII) (p=0,034) ve SIRI (p=0,007) Grup1'de anlamlı olarak daha yüksektir. Serklaj öncesi NLO (p=0,031), MLO (p=0,001) ve SIRI (p=0,010), doğum öncesi NLO (p=0,049), MLO (p=0,028), SII (p=0,048) ve SIRI (p=0,005) yüksekliği ile düşük APGAR skoru (
Özet (Çeviri)
Purpose: To examine the prediction of neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) and other inflammatory parameters before the cerclage in patients who had undergone prophylactic cerclage, by the week of birth and neonatal findings. Materials and Methods: This is a retrospective descriptive study consisting of 69 patients who underwent prophylactic cerclage between 2009-2021 at Dr. Sami Ulus Obstetrics and Gynecology, Pediatric Health and Disease Training and Research Hospital. The relationship between the inflammatory parameters measured before cerclage and the week of birth, 1st minute APGAR and neonatal intensive care unit (ICU) need were investigated. The patients were divided into 2 groups as those who gave birth before 34 weeks (Group 1) and those who gave birth after 34 weeks (Group 2). Results: Pre-cerclage monocytes/lymphocyte ratio (MLR) (p=0.022) and systemic inflammatory response index (SIRI) (p=0.061), prenatal NLR (p=0.036), MLR (p=0.023), systemic immune response inflammation index (SII) (p=0.034) and SIRI (p=0.007) were significantly higher in Group 1. The relationship between pre-cerclage higher values of NLR (p=0.031), MLR (p=0.001), and SIRI (p=0.010), prenatal NLR (p=0.049), MLR (p=0.028), SII (p=0.048), SIRI (p=0.005) and low APGAR scores (