Investigation of medulloblastoma metabolism by tissue-specific genome-scale brain metabolic model and identification of therapeutic targets
Dokuya özgü genom ölçekli beyin metabolik modeli ile medulloblastom metabolizmasının incelenmesi ve terapötik hedeflerin belirlenmesi
  1. Tez No: 730968
  2. Yazar: İLKAY İREM ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA KUTLU ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Medulloblastom (MB), beyincikte ortaya çıkan en yaygın pediatrik beyin tümörüdür. Geleneksel tedaviler yaşam kalitesini düşürdüğü ve çocuklar üzerinde zararlı etkilere neden olduğu için, kansere özgü özellikleri simüle etmek ve sağlıklı hücreler üzerinde minimum düzeyde yan etkisi olan potansiyel ilaç hedeflerini belirlemek için bilgisayar modellerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, MB'ye özgü metabolik değişiklikler, transkriptom verileri kullanılarak genom ölçekli metabolik beyin modeline yansıtılmıştır. Metastaz ile Warburg etkileri arasındaki ilişki ve MB'nin karbon kaynağı mevcut olmadığında kullandığı yolaklar araştırılmıştır. Sağlıklı ve MB durumlarındaki istatistiksel olarak farklı reaksiyonları tespit etmek üzere akı örnekleme analizi yapılmıştır. MB için ilaç hedeflerini tespit etmek amacıyla regülasyon, akı bağlantısı ve tek/çift gen ve reaksiyon silme analizleri yapılmıştır. Ek olarak, akı denge analizi uygulanarak ve benzerlik skorları kullanılarak, yarışmalı inhibisyona neden olarak hücrelerde substrat kullanımını azaltabilecek antimetabolitler belirlenmiştir. Sfingolipit metabolizmasını derinlemesine araştırmak için MB modeline 79 reaksiyon dahil edilmiştir. Sonuç olarak, burada oluşturulan MB modeli, deneysel çalışmalarla da doğrulandığı üzere MB'nin metabolik özelliklerini başarılı bir şekilde yakalamıştır. Yağ asidi sentezi, kolesterol sentezindeki mevalonat yolağı ile ilgili proteinlerin/enzimlerin hedef alınmasının ve kardiyolipin üretiminin ve tümör indükleyici sfingolipit metabolitlerinin inhibe edilmesinin MB için faydalı terapi stratejileri olabileceği bulunmuştur. Ayrıca, GABA'yı parçalayan ve süksinat üreten enzimlerin eş zamanlı olarak baskılanmasının, metastatik MB için potansiyel bir çözüm olabileceği tespit edilmiştir. Son olarak, linoleat'a yapısal benzerliği ve MB'deki aşağı regülasyonu nedeniyle bir antimetabolit olarak oleik asidin kullanılması da yaşamı tehdit eden bu hastalık için umut verici bir yaklaşım olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Medulloblastoma (MB) is the most prevalent pediatric brain tumor arising in the cerebellum. Since conventional therapies decrease life quality and cause deleterious effects on children, computer models are urgently required to simulate cancer phenotypes and determine potential therapeutic targets with minimum side effects on healthy cells. In the present study, metabolic alterations specific to MB were reflected on the brain genome-scale metabolic model by employing transcriptome data. Moreover, the relation between metastasis and the Warburg effects and the pathways utilized by MB without carbon source were investigated. Flux sampling analysis was also performed to detect statistically different reactions in healthy and MB cases. Regulation, flux coupling, and essentiality analyses were conducted as well to find therapeutic targets for MB. Additionally, the antimetabolites which might lessen the use of substrates in cells by causing competitive inhibition were identified by using similarity scores and conducting FBA. To investigate sphingolipid metabolism in depth, 79 reactions were newly included in the MB model. Consequently, the MB model captured metabolic characteristics of MB successfully as confirmed by experimental studies. It was found that targeting proteins/enzymes related to fatty acid synthesis, mevalonate pathway in cholesterol synthesis and inhibition of cardiolipin production, and tumor-inducing sphingolipid metabolites might be beneficial therapeutic strategies for MB. Furthermore, the suppression of GABA catalyzing and succinate-producing enzymes simultaneously might be a potential solution for metastatic MB. Using oleic acid as an antimetabolite owing to its structural similarity to linoleate and its downregulation in MB might be also a promising approach for this life-threatening disease.