İsotretinoin depresyon, anksiyete ve intihar düşüncesi ilişkisinin prospektif olarak değerlendirilmesi
Prospective evaluation of the relationship of isotrethinoin with depression, anxiety and suicidal ideation
- Tez No: 730980
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAYİ KUTLUBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Akne vulgaris genç yetişkinlerin neredeyse %80'ini etkileyen pilosebase ünite çevresinde gelişen, komedonlar, papüller, püstüller ve nodüller olarak kendini gösteren kronik inflamatuar bir deri hastalığıdır. Şiddetli akne tedavisinde kullanılan isotretinoinin tedavi sırasında depresyon, anskiyete ve intihar düşüncelerine neden olabileceği konusu halen tartışmalıdır. Biz bu çalışmada ileriye dönük olarak iki hasta grubu arasında depresyon, anksiyete ve intihar düşüncesini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ortalama yaşı 21,9±4,5 olan, yaş aralığı 16-47 arasında değişen orta ve şiddetli aknesi olan 143 hasta çalışmaya dahil edildi. Akne vulgaris tedavisi başlanacak hastalar sistemik isotretinoin ve kontrol grubu (sistemik antibiyoterapi veya topikal tedavi) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Depresyon, anskiyete ve intihar düşüncesi tedavinin başlangıcında 2. ve 4. ayında Beck depresyon ölçeği (BDI) ve Beck anksiyete ölçeği (BAI) ile değerlendirildi. Bulgular: İsotretinoin ve kontrol grubunda depresyon ve anksiyete skorlarında 4.
Özet (Çeviri)
Aim: Acne vulgaris is a chronic inflammatory skin disease that develops around the pilosebaceous unit and manifests as comedones, papules, pustules and nodules, affecting almost 80% of young adults. It is still controversial that isotretinoin, which is used in the treatment of severe acne, may cause depression, anxiety and suicidal ideation during treatment. In this prospective study, we aimed to evaluate depression, anxiety and suicidal behaviour between two groups. Material and Method: A total of 143 patients with moderate to severe acne, with a mean age of 21.9±4.5 years, and an age range of 16-47 years, were included in the study. Patients to be treated for acne vulgaris were divided into two groups as systemic isotretinoin and control group (systemic antibiotic or topical treatment). Depression, anxiety and suicidal ideation were evaluated with Beck depression scale (BDI) and Beck anxiety scale (BAI) at the beginning of the treatment at 2nd and 4th months.