Fare embriyolarında kol ve bacak oluşumu üzerine retinoik asidin etkilerinin morfolojik olarak incelenmesi
- Tez No: 103240
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LEYLA KUNTSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Erken embriyogenez esnasında kullanılan bazı ilaçların teratolojik etkilerinin olduğu bilinmektedir. Bu çalışma teratojen bir ilaç olan retinoik asidin, özellikle gebelik öncesinde alınması ile gebelik süresince alınmasının kol ve bacak oluşumu üzerine, doza bağlı etkilerini karşılaştırmalı olarak morfolojik yönden incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Deneyler iki bölümde ve her bölümde, biri kontrol üçü deney grubu olmak üzere 4 grup şeklinde planlandı. Birinci bölümde, her deney grubundaki balb-c cinsi dişi farelere gebe kalmadan 1 ay önce (I. grup), gebeliklerinin 1. günü (II. grup), gebeliklerinin 7. günü (III. grup) 100 mg/kg dozunda isotretinoin gavaj yoluyla verildi. İkinci bölümde ise aynı gruplara 50 mg/kg dozunda ilaç uygulandı. Her iki bölümdeki 16 34günlük embriyolar hem iskelet boyası yapılarak hem de ışık mikroskobik olarak incelendi. Alizarin kırmızısı ve alsian mavisi ile iskelet boyası yapılan kontrol grubu embriyolarda, ekstremite kemiklerinin düzgün yapıda geliştiği görüldü. Deneyin her iki bölümündeki I. ve II. grup embriyolarda da aynı durum mevcuttu. Deneyin birinci bölüm III. grubunda ise embriyoların tümü rezorbe oldu. Canlı embriyo elde edilemedi. Deneyin ikinci bölümündeki III. grup embriyolarda gelişme geriliği ve ekstremite kısalıklarına rastlandı. Işık mikroskobik olarak kontrol grubu embriyolarda ekstremiteler, dış yüzeyi girintili çıkıntılı olan çok katlı yassı epitel ile kaplıydı. Bağ dokusunda kapillerler ve mezenkimal hücreler yoğun olarak izleniyordu. Çeşitli istikametlerde yerleşmiş myoblast demetleri ve enkondral kemikleşme alanları mevcuttu. Deneyin her iki bölümündeki I. ve II. grup embriyolar ışık mikroskobik olarak incelendiğinde izlenen bulgular kontrol grubu bulgularıyla pareleldi. Deneyin birinci bölümündeki III. grup rezorbe embriyolarda ise maternal hücreler ile çevrili aralarında yer yer desidual ve plasental hücrelerin gözlendiği kistik bir yapı izlendi. Deneyin ikinci bölümündeki III. grup embriyolarda ekstremitelere ait epidermis farklılaşmamış ektoderme benzer izoprizmatik epitel şeklindeydi. Bağ dokusunda farklılaşmamış hücreler çoğunluktaydı. Kısıtlı alanlarda izlenen kıkırdak bölgelerinde öncül kondroblast hücreleri bulunuyordu. Enkondral kemikleşme alanlarına rastlanmadı. Bu bulguların sonucunda, gebelikten önce retinoik asit kullanımının önemli malformasyonlara neden olmayabileceği ancak gebelik süresince kullanıldığında doza ve uygulama zamanına bağlı olarak ekstremite gelişimine önemli etkilerinin olduğu kanısına varıldı. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY Certain drugs that are administered during the early embryogenic period are known to have teratogenic activities. This study was designed to compare the dose related morphogenetic effects of retinoic acid, a teratogenetic agent, on the upper and lower limb formation when administered before and during pregnancy. The study was carried out in two stages and with one control and three experimental groups. In the first stage of the study, balb-c mice were treated by gavage with 100 mg/kg isotretinoin one month before pregnancy (group 1 ) and then on the first (group 2) and seventh (group 3) gestational days. In the second stage, isotretinoin was administered with 100 mg/kg doses. The 16 day embriyos of the two stages were detected with cartilage and bone stainings and light microscopical evaluations. Cartilage and bone stainings of the control embriyos, using alizarin red and alcian blue showed normal development of limb bones. The 36embriyos of group 1 and 2 in both stages showed normal morphology as well. In the first stage, all the embriyos of group 3 were seen to be resorbed and no living embriyo was obtained. In the second stage, the embriyos of group 3 were found to have development failure and limb reduction. Light microscopic evaluation of the control embriyos showed limbs covered with stratified squamous epithelium having an irregular outer surface. Capillaries and plenty of mesenchyimal cells were detected in the connective tissue. Bundles of myoblasts oriented in various directions and enchondral ossification foci were evident. Light microscopic findings of the embriyos in groups 2 and 3 of the both stages were quite similar to controls. In the resorbed embriyos in group 3 of the second stage, the epidermis of the limbs had the appearance of low columnar epithelium resembling indifferentiated ectoderm. Indifferentiated cells were prominent in the connective tissue. In occasional cartilagenous regions early chondroblasts were found. Enchondral ossificiation was not detected in these regions. These findings suggest that retinioc acid treatment before the pregnancy may not lead to major malformations, however when administered during pregnancy this drug may cause serious dose related effects on the limb development depending on the time of treatment. 37