Akne tedavisinde azitromisin etkinliğinin doksisiklin ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 118629
  2. Yazar: SADİYE KUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DENİZ YÜCELTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 540
Özet
11 ÖZET Akne vulgaris, sık görülen ve etiolojisinde foliküler hiperkeratinizasyon, sebum üretimi ve inflamasyonla beraber Propionibacterium acnes'in suçlandığı inflamatuar bir hastalıktır. Tedavisinde topikal antiinflamatuarlar ve antibiyotikler, sistemik antibiyotikler, antiandrojen ilaçlar ve izotretinoin kullanılır. Bu çalışmada, akne tedavisinde azitromisinin etkinliği doksisiklin ile karşılaştırıldı. Toplam 24 hastanın alındığı bu tek kör çalışmada hastalar ilk ay haftada 3 gün, 2. ay haftada 2 gün, günde 500 mg azitromisin ya da ilk ay günde iki kez, 2. ay günde bir kez 100 mg doksisiklin alacak şekilde randomize edildiler. Tedavi öncesinde, 1. ayda ve tedavi sonunda akne lezyonları sayılarak değerlendirildi. Tedavi sonrasında her iki ilaçla da akne lezyonlarının sayısında anlamlı bir azalma saptanırken, azitromisin grubunda tedaviye yanıtın daha iyi olduğu gözlendi. Ancak iki ilaç arasında gözlenen bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Her iki ilaçla da herhangi bir yan etki saptanmadı. Bu çalışma azitromisinin akne vulgaris tedavisinde etkili ve güvenli bir tedavi seçeneği olduğunu göstermektedir. Ancak optimal tedavi dozu, doz aralıkları ve tedavi süresinin belirlenebilmesi için geniş, randomize, plasebo kontrollü çalışmalara gereksinim vardır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: akne, azitromisin, doksisiklin
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Acne vulgaris is a common inflammatory disorder of the skin. Folicular hyperkeratinization, sebum production, inflammation and Propionibacterium acnes are claimed in the etiology. The aim of this study was to compare the efficacy of azithromycin with doxicycline in a randomised, single-blind trial. The patients were randomised to receive either azithromycin or doxycycline. Patients in one group received, azithromycin 500 mg/day on 3 consecutive days per week in the first month, and on 2 consecutive days per week in the second month. The other group was given doxicycline two times a day for the first month, and once a day for the second month. Clinical assessment was made at the baseline before treatment, at the end of 1st month and at the end of the therapy. Statistically significant improvement was obtained both by azithromycin and doxicycline. At the end of the treatment better clinical response was obtained with azithromycin, but it was not statistically signicant. The results of this study indicate that azithromycin is at least as effective and safe as doxicycline in the treatment of acne. However, further studies are needed to determine the optimum dose, dose interval and length of therapy. KEYWORDS: acne, azithromycin, doxycycline