Modified numerical method for thin film thermal conductivity calculation with micro-raman spectroscopy
Mikro-raman spektroskopisi ile ince film termal iletkenlik hesaplaması için modifiye sayısal yöntem
  1. Tez No: 730987
  2. Yazar: TAHER MEYDANDO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NAZLI DÖNMEZER AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik ve Isı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnce film malzemeleri son zamanlarda nano ve mikro ölçekli cihazlarda geniş uygulama yelpazesi nedeniyle büyük ilgi görmüştür. Bu cihazlarla ilgili termal sorunların üstesinden gelmek için, ince film malzemeleri, toplu muadilleriyle aynı termal özelliklere sahip olmadıklarından termal olarak karakterize edilmelidir. İnce film termal iletkenliklerini bulmak için çeşitli analitik ve deneysel teknikler kullanılır. Mikro-Raman spektroskopisi, tahribatsız ve temassız yapısı nedeniyle diğer optik termal iletkenlik ölçüm teknikleri arasında tercih edilen bir tekniktir. Ancak hem Raman lazerden lokalize ısı oluşumundan hem de sınırlarda fonon saçılmasından kaynaklanan termal boyut etkileri, mevcut yöntemlerle termal iletkenliklerin hatalı tahmin edilmesine neden olmaktadır. Bu çalışmada, Raman deneyi sırasındaki gerçek koşulları simüle etmek için gri fonon Boltzmann taşıma denklemi (BTE) kullanılmıştır. Geliştirilen sanal Raman deneyinden elde edilen ısıl iletkenlikler, daha sonra, mikron altı kalınlıklarda ısıl iletkenliğin çıkarılmasının, fonon yönlü enerji yoğunluklarından kaynaklanan levha boyunca azaltılmış BTE ısı akısı kullanılarak hesaplandığı basit bir levha modeli ile karşılaştırılır. Gri BTE modelinde tek fonon modunun frekans bağımsızlığı nedeniyle, yöntemimiz literatür verileriyle yeterli uyum sağlarken hesaplama süresinde çoğu teorik yöntemin önünde kalmaktadır. Sonuçlar, geliştirilen modelden elde edilen sonuçların, slab model sonuçları ve literatür değerleri ile uyumlu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Thin film materials have recently drawn a great attention for their wide range of applications in nano- and micro-scale devices. To overcome thermal issues associated with these devices, thin film materials must be thermally characterized since they do not have the same thermal properties as their bulk counterparts. Various analytical and experimental techniques are used to find thin film thermal conductivities. Micro-Raman spectroscopy is a preferred technique among other optical thermal conductivity measurement techniques due to its non-destructive and non-contact nature. However, the thermal size effects originating from both localized heat generation from Raman laser and phonon scattering at boundaries cause erroneous estimation of the thermal conductivities with the current methods. In this study, the gray phonon Boltzmann transport equation (BTE) is used to simulate the real conditions during the Raman experiment. Thermal conductivities from the developed virtual Raman experiment are then compared with a simple slab model in which the deduction of thermal conductivity in sub-micron thicknesses is calculated using the reduced BTE heat flux through the slab, resulting from phonon directional energy densities. Due to the frequency independence of single phonon mode in the gray BTE model, our method stays ahead of most theoretical methods in calculation time while giving adequate agreement with the literature data. The results show that the results from the developed model are in a good agreement with the slab model results as well as literature values.