Dynamic modeling of organic rankine cycle and its experimental verification
Organik rankine çevriminin dinamik modellemesi ve modelin deneysel verilerle doğrulanması
- Tez No: 730989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BEDİR, PROF. DR. GÜNAY ANLAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Küresel ısınma, küresel iklim değişikliği ve ülkelerin fosil yakıtların tüketimini azaltma eğilimleri nedeniyle yenilenebilir enerji teknolojileri ve atık ısı geri kazanım sistemlerinin önemi tüm dünyada artmaktadır. Organik Rankine Çevrimi, atık ısı geri kazanım sistemleri üzerine en popüler araştırma konularından biridir. Bu tezde, bir Organik Rankine Çevriminin (ORC) dinamik bir modeli geliştirilmiştir. Bu tezin temel amacı, Boğaziçi Üniversitesi Yenilenebilir Enerji Teknolojileri (BURET) laboratuvarındaki ORC sistemi için borulardaki ısı ve basınç kayıplarını içeren dinamik bir model oluşturmak ve simülasyon sonuçlarını BÜRET laboratuvarında yapılan deneylerle karşılaştırarak modeli doğrulamaktır. Sıcaklık ve basınç gibi çevrim parametreleri dinamik modelde anlık olarak hesaplanmıştır. Model, Modelica dili ve nesne bazlı bir modelleme yazılımı olan Dymola programı kullanılarak elde edilmiştir. Çevrimdeki her bir eleman için ayrı ayrı dinamik model oluşturulduktan sonra BURET laboratuvarı ORC düzeneğinden alınan deneysel veriler kullanılarak simülasyon sonuçları doğrulanmıştır. Tekil eleman modelleri doğrulandıktan sonra elemanlar birleştirilmiş ve bütüncül ORC çevrimi modeli oluşturulmuştur. Daha sonra ise BURET Laboratuvarı'ndaki ORC düzeneği kullanılarak deneysel çalışmalar yapılmış ve sonuçlar bu çalışmada oluşturulan dinamik modelin sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada oluşturulan dinamik model ile her bir bileşenin (evaporator, kondenser, kısılma valfi, pompa ve borular) giriş ve çıkışı için sıcaklık ve basınç değerleri doğru bir şekilde simüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Renewable energy technologies and waste heat recovery systems have become more important all around the world because of global warming, global climate change, and countries' tendency to decrease fossil fuel consumption. Organic Rankine Cycle is one of the most popular research topics on waste heat recovery systems. In this thesis, a dynamic model of a lab scale Organic Rankine Cycle (ORC) is developed. The main objective of this thesis is to create a dynamic model for ORC system at Bogazici University Renewable Energy Technologies (BURET) laboratory including heat loses and pressure losses in pipes and to validate the model by comparing the simulation results with experiments done at BURET laboratory. The cycle parameters such as temperature and pressure are calculated transiently in the dynamic model. The model is obtained using Modelica language and Dymola program which is an object-oriented modeling software. After the dynamic model testers for each cycle component are created, component models' simulation results are verified by using experimental data taken from ORC setup at BURET laboratory. Once the component models are verified, whole dynamic ORC model is created. Experimental studies are conducted using the ORC setup at BURET laboratory and the results are compared to those of the dynamic model built in this study. It is found that temperature and pressure values for each component's inlet and outlet are accurately simulated by the dynamic model created in this study.