Refined geometric transition and local P2
Rafine geometrik geçiş ve lokal P2
- Tez No: 730990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN KOZÇAZ, PROF. OSMAN TEOMAN TURGUT, DOÇ. AYBİKE ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezde rafine topolojik sicim teorisi büyüklüklerinin kompakt Calabi-Yau geometrileri üzerindeki hesaplamalarının iki farklı yolu, lokal P^2 geometrisi örneği üzerinde incelenmektedir. Bu hesaplama yollarından biri büyük N ikiliğini ve rafine Chern-Simons teorisi hesaplamalarını kullanmak (Aganagic and Shakirov), diğeri ise yeni bir verteks tanımlamaktır (Iqbal, Kozçaz). Bu tezde tanımlanan bu yeni verteksin aslında diğer yöntemle ilişkili olduğu ve rafine Chern-Simons teorisi hesaplamalarından nasıl türetilebileceğinin gösterimi yer almaktadır. Bu tezde topolojik sicim teorisi, büyük N ikiliği, düğüm değişmezleri ve Chern-Simons teorisi üzerine kısa bir özetin yanı sıra, hem rafine hem de rafine olmayan versiyon için topolojik verteks yöntemi ve topolojik verteksin Chern-Simons teorisi kullanılarak türetilmesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the approaches for calculating refined topological string amplitudes on compact Calabi-Yaus for the case local P^2 are investigated. One approach is making use of large N duality and refined Chern-Simons theory (Aganagic and Shakirov) and the other is defining another vertex (Iqbal, Kozçaz). It turns out that this new vertex can be obtained from refined Chern-Simons theory using properties of Macdonald and Schur functions, in this thesis we outline the way of this derivation. Aside from a brief review of topological strings, large N duality and knot invariants that can be calculated using Chern-Simons theory, a review of topological vertex formalism and its derivation using Chern-Simons theory, both in the refined and unrefined case is included.