Hünnap (Ziziphus jujuba) bitkisinin meyve, yaprak ve çekirdeklerinin antioksidan, antimikrobiyal ve sitotoksik aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antioxidant, antimicrobial and cytotoxic activities of fruit, leaves and seeds of jujuba (Ziziphus jujuba)
  1. Tez No: 731001
  2. Yazar: CENGİZ KÜÇÜKARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çağımızın en önemli hastalıkları arasında yer alan kanser gelişiminde, epigenetik mekanizmalar, viral ajanlar, oksidatif stres, çevresel faktörler, ırk, coğrafya, beslenme alışkanlığı ve egzersiz gibi birçok etken tek başına veya birlikte rol alabilmektedir. Dünyada en çok görülen kanser türlerinden kolorektal kanser, her yıl dünyada yaklaşık 2 milyon kişide görülmekte ve mortalite oranı oldukça yüksektir. Oksidatif stres, metabolizmayı etkileyerek neredeyse tüm hastalıklar ile doğrudan veya dolaylı olarak ilişkili önemli bir parametre olup tüm hastalıklarda araştırılması gerekir. Bu tez çalışmasında, hünnab (Ziziphus jujuba) bitkisinin meyve, yaprak ve çekirdek kısımlarının özütleri elde edilerek spektrofotometrik yöntemlerle DPPH. Giderici aktivitesi ve total antioksidan statusu, disk difüzyon yöntemi ile antimikrobiyal etkinliği ve MTT yöntemi ile Caco-2 (kolon karsinoma hücre hattı) üzerindeki sitotoksik aktivitesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many factors such as epigenetic mechanisms, viral agents, oxidative stress, environmental factors, race, geography, nutritional habits and exercise can play a role alone or together in the development of cancer, which is among the most important diseases of our age. Colorectal cancer, one of the most common cancer types in the world, is seen in approximately 2 million people in the world every year and its mortality rate is quite high. Oxidative stress is an important parameter that is directly or indirectly related to almost all diseases by affecting metabolism and should be investigated in all diseases. In this thesis, extracts of fruit, leaves and seeds of jujuba (Ziziphus jujuba) plant were examined, DPPH. removal activity and total antioxidant status by spectrophotometric methods, antimicrobial activity by disc diffusion method and cytotoxic activity on Caco-2 (colon carcinoma cell line) by MTT method.