Hünnap (Ziziphus jujuba Mill.) bitkisinin subtropik koşullarda yetiştiriciliğinin araştırılması
Investigation of the cultivation of jujube (Ziziphus jujuba Mill.) plant in subtropical conditions
  1. Tez No: 919724
  2. Yazar: ORKUN DEHA HANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN İMRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu tez çalışması, gün geçtikçe önemi ülkemizde artmakta olan Hünnap (Ziziphus Jujuba Mill.) bitkisinin Çukurova bölgesinin iklim koşullara uygunluğu araştırmak üzere 2022-2023 döneminde Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait deneme alanında bulunan Kültür ve Yabani Hünnap ağaçların da üzerinde yürütülmüştür. Denemenin belli aşamalarında Kültür ve Yabani Hünnap ağaçlarının meyvelerinde pomolojik analizler yapılmıştır. Pomolojik analiz sonuçlarına göre kültür bitkilerinden elde edilen meyvelerin kalite bakımından daha üstün olduğu saptanmıştır. Kültür bitkilerinden alınan meyveler de yapılan analizlere göre; ağırlığı 31,58(g), meyve boyu 40,86(mm), meyve eni 41,22(mm), meyve yüksekliği 43,53(mm), meyve eti sertliğinin 48,63(N) olup kültür bitkileri meyvelerinden elde edilen, çekirdek ağırlığı (g), et / çekirdek oranı, suda çözünebilir kuru madde içeriği (SÇKM) (%), pH, titre edilebilir asitlik (%), değerleri yabani bitkilerden elde edilen meyvelerden daha üstün olduğu belirlenmiş, ağaç başına verim değerleri ortalama 6,11-6,55 kg/ ağaç arasında ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out on Cultivated and Wild Jujube trees in the trial area of Çukurova University Faculty of Agriculture Department of Horticulture in the 2022-2023 period to investigate the suitability of the Jujube (Ziziphus Jujuba Mill.) plant, whose importance is increasing day by day in our country, to the climatic conditions of the Çukurova region. Pomological analyzes were carried out on the fruits of Cultivated and Wild Jujube trees at certain stages of the experiment. According to the pomological analysis results, it was determined that the fruits obtained from cultivated plants were superior in terms of quality. According to the analysis of fruits taken from cultivated plants; It weighs 31,58 (g), fruit length is 40,86 (mm), fruit width is 41,22 (mm), fruit height is 43,53 (mm), fruit flesh hardness is 48,63 (N). It is obtained from the fruits of cultivated plants, seed weight (g), flesh/seed ratio, Brix (%), pH, titratable acidity (%), values were determined to be superior to fruits obtained from wild plants, yield values per tree were on average. It was measured between 6,11-6,55 kg/tree.